Trwa ładowanie...

Wybory 2021. Znane rozstrzygnięcia na Dolnym Śląsku. Kąty Wrocławskie i Boguszów-Gorce mają nowych burmistrzów

Niedziela przyniosła przyspieszone wybory burmistrzów w Kątach Wrocławskich, Boguszowie-Gorcu i Bogatyni. W tych dwóch pierwszych gminach wybory zostały rozstrzygnięte już w pierwszej turze. W Bogatyni czeka nas wyborcza dogrywka.

Wybory 2021. Znane rozstrzygnięcia na Dolnym Śląsku. Kąty Wrocławskie i Boguszów-Gorce mają nowych burmistrzówWybory 2021. Znane rozstrzygnięcia na Dolnym Śląsku. Kąty Wrocławskie i Boguszów-Gorce mają nowych burmistrzówŹródło: PAP, fot: PAP/Darek Delmanowicz
d1b2ev2
d1b2ev2

Przyspieszone wybory w Kątach Wrocławskich, Boguszowie-Gorcu i Bogatyni to konsekwencja wydarzeń z ostatnich miesięcy.

W Kątach Wrocławskich doszło do skazania Łukasza Z. prawomocnym wyrokiem za nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym, przez co stracił on prawo wybieralności i konieczne było rozpisanie nowych wyborów. W Boguszowie-Gorcu Jacek Z. został odwołany w referendum, po tym jak pojawiły się oskarżenia o przyjęcie przez niego łapówki. Natomiast w Bogatyni Wojciech Błasiak zrezygnował z urzędu burmistrza w sierpniu 2020 roku bez podania przyczyny.

Wybory 2021. Znane rozstrzygnięcia na Dolnym Śląsku. Kąty Wrocławskie i Boguszów-Gorce mają nowych burmistrzów

Przyspieszone wybory w Kątach Wrocławskich wygrał Julian Żygadło, na którego głosy oddało 2978 osób. Jako że zgromadził on 52,8 proc. głosów, to Żygadło zwyciężył już w pierwszej turze. Drugie miejsce z 1364 głosami (24,2 proc.) zajął Borys Błaut.

Wybory w Rzeszowie. Jarosław Gowin bez ogródek. Wskazuje winnych porażki PiS

W Boguszowie-Gorcu najlepszy wynik uzyskała Sylwia Dąbrowska - zagłosowały na nią 1852 osoby (54,9 proc.). Tym samym wybory w tej gminie również zostały rozstrzygnięte w pierwszej turze. Drugą pozycję w głosowaniu zajął Krzysztof Kumorek z 1333 głosami (39,5 proc.).

d1b2ev2

Wyborcza dogrywka czeka nas za to w Bogatyni. W pierwszej turze najlepszy okazał się tam Wojciech Dobrołowicz, który zgromadził 3362 głosy. To 49 proc. wszystkich głosów. Drugie miejsce zajął Ireneusz Kropidłowski z poparciem 1246 osób (18,16 proc.). To oni zmierzą się w drugiej turze.

Wybory 2021. Frekwencja na Dolnym Śląsku

Frekwencja w Kątach Wrocławskich nie należała do najwyższych. Do urn poszło ledwie 29,71 proc. uprawnionych. Nieco lepiej sytuacja wyglądała w Boguszowie-Gorcu, gdzie głosy oddało 28,9 proc. mieszkańców. Najlepiej pod tym względem wypadła Bogatynia. W tej gminie frekwencja ukształtowała się na poziomie 39 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1b2ev2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b2ev2