Trwa ładowanie...
d2bs0a0

Wrocław. Weź miasto w swoje ręce. 1 lutego rusza pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów

Wirtualne warsztaty dla seniorów ze Stabłowic, hybrydowe zajęcia dla dzieci z Jagodna, a może późnowiosenne osiedlowe koncerty na Wojnowie? Od 1 lutego Strefa Kultury Wrocław i Fundacja Umbrella czekają na pomysły mieszkańców Wrocławia w pierwszym w 2021 roku naborze do Mikrograntów. Do rozdysponowania jest ponad 0,5 mln zł.
Share
Wrocław. Weź miasto w swoje ręce. 1 lutego rusza pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów
Wrocław. Weź miasto w swoje ręce. 1 lutego rusza pierwszy w tym roku nabór do MikrograntówŹródło: Materiały prasowe, Fot: Jeremi Groch
d2bs0a0

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw, do którego każdy wrocławianin i wrocławianka może zgłosić swoje propozycje działań z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym, które realizowane będą na terenie Wrocławia.

W 2020 roku wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami miasta udało się zrealizować aż 117 projektów.

Wrocław. Weź miasto w swoje ręce. 1 lutego rusza pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów

- Miniony rok przećwiczył nas w działaniu w każdych warunkach - "na żywo", online czy "hybrydowo". Wiemy, że dla wrocławian i wrocławianek nie ma takiej trudności, której wspólnymi siłami nie jesteśmy w stanie przy organizacji lokalnej inicjatywy pokonać. Dlatego z niecierpliwością czekamy na nowe pomysły! - mówi Anna Bieliz, koordynatorka programu ze Strefy Kultury Wrocław.

d2bs0a0

Kiedy zacznie się odmrażanie gospodarki? Kościński: powrót do normalności za 2-3 miesiące

Pandemia COVID-19 nie wpłynęła na tegoroczne plany związane z realizacją programu. Tradycyjnie odbędą się trzy nabory (1-15 lutego, 1-15 maja i 1-15 września), w których ponownie będzie można zgłosić pomysły w trzech ścieżkach: dla osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla grup młodzieżowych.

Wrocław. Trzy drogi do wyboru

Mikrogranty dla osób fizycznych (również tych prowadzących działalność gospodarczą) i grup nieformalnych to ścieżka skierowana do pełnoletnich mieszkańców i mieszkanek Wrocławia, którzy często dopiero stawiają pierwsze kroki w działaniach projektowych na rzecz swojej najbliższej okolicy.

d2bs0a0

Podobnie jak w zeszłym roku, także i w tym zrealizowanych zostanie 40 propozycji na lokalne działania. Wybrane projekty z czterech obszarów (Fabryczna, Krzyki, Psie Pole, Śródmieście) otrzymają wsparcie finansowe (5 tysięcy złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, promocyjnych i logistycznych.

Z kolei projekty wybrane w Mikrograntach NGO zostaną dofinansowane kwotami od 5 do 10 tysięcy złotych brutto i również otrzymają wsparcie w kwestiach administracyjnych czy promocyjnych. Do udziału, obok organizacji pozarządowych działających do 5 lat, zaproszone są także te starsze, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto. W tej ścieżce planowana jest realizacja ponad 30 inicjatyw w ciągu całego roku.

Zbliżający się nabór jest także szansą dla najmłodszych realizatorek i realizatorów, którzy zadebiutować mogą dzięki Mikrograntom młodzieżowym. Pomysły zgłaszane przez grupy osób w

wieku od 13 do 21 lat otrzymają wsparcie do tysiąca złotych brutto, co z pewnością pozwoli na postawienie pierwszych kroków w realizowaniu inicjatyw skierowanych nie tylko do osób z tej samej grupy wiekowej, lecz także dzieci, dorosłych i seniorów. W tej ścieżce zrealizowanych zostanie do 50 pomysłów.

d2bs0a0

Dzięki współpracy z Wydziałem Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia dodatkowe punkty we wszystkich naborach zdobyć mogą działania realizowane na terenie i w miejscach powstałych w ramach zakończonych inwestycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów potrwa od 1 do 15 lutego. Swoje propozycje przesyłać będzie można przez specjalne formularze zgłoszeniowe, które przez dwa tygodnie dostępne będą na stronie wroclaw.pl/mikrogranty. Wybrane przez komisje inicjatywy poznamy 12 marca.

Wrocław. Bezpieczeństwo to podstawa

Jakie projekty można zgłaszać i jak, w obecnej sytuacji, je planować? Wszystko zależy od zaproponowanego typu działań i aktualnej sytuacji epidemicznej. Pomysły, które mogą pomóc wypełnić wrocławianom i wrocławiankom mniej aktywny czas w mieście poprzez działania "zdalne”" online czy hybrydowe, będą mogły rozpocząć się już pod koniec marca.

d2bs0a0

- Bezpośrednie spotkania, za którymi wszyscy tęsknimy - warsztaty, spacery, pokazy czy innego rodzaju aktywności "twarzą w twarz", realizować będziemy najwcześniej w maju lub czerwcu - tłumaczy Anna Bieliz.

- Jednak czas na zorganizowanie projektu macie do końca sierpnia, więc na pewno zdążymy wspólnie działać w mieście! - dodaje.

Podobnie jak w zeszłym roku, działania odbywały będą się zgodnie z aktualnymi zaleceniami sanitarnymi. W przygotowaniach można oczywiście liczyć na wsparcie organizatorów, którzy pomogą przygotować regulaminy i zadbać o bezpieczeństwo oraz komfort uczestników i uczestniczek.

Wrocław. Spotkania informacyjne i warsztaty

Wszelkie pytania lub wątpliwości, można rozwiać biorąc udział w spotkaniach informacyjnych, na których przedstawione zostaną szczegółowe zasady i terminy związane z realizacją swojego pomysłu.

d2bs0a0

Spotkania po raz kolejny odbędą się w sieci i transmitowane zostaną na facebookowym profilu Mikrograntów. Spotkanie ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych odbędzie się 26 stycznia o godz. 17:30, Mikrogranty młodzieżowe zostaną omówione 27 stycznia, a kolejnego dnia, 28 stycznia, zaplanowano transmisję spotkania o Mikrograntach NGO.

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z programem będą mogły wziąć też udział w specjalnych warsztatach i szkoleniach dedykowanych każdej ze ścieżek. Zajęcia online dla przedstawicieli organizacji pozarządowych odbędą się 1 i 2 lutego, dla osób fizycznych i grup nieformalnych 2 lutego, a warsztaty dla młodzieży zaplanowano na 3 lutego. Projekty skonsultować będzie można także w trakcie trwania naboru mailowo oraz telefonicznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2bs0a0

Podziel się opinią

Share
d2bs0a0
d2bs0a0