Trwa ładowanie...

Wrocław. "Zmień piec" - miasto przedłuża termin składania wniosków

Akcja "Zmień piec" we Wrocławiu nie zakończy się jesienią. Pierwotnie planowano, że wnioski w ramach programu KAWKA i Termo KAWKA będzie można składać do 30 września. Miasto Wrocław podjęło jednak decyzję, że o dofinansowanie będzie można się ubiegać terminowo.

Share
Wrocław. "Zmień piec" - miasto przedłuża termin składania wnioskówWrocław. "Zmień piec" - miasto przedłuża termin składania wnioskówŹródło: Zmień piec
d2cnyji

Jak informuje miasto Wrocław, wprowadzenie ciągłego naboru to odpowiedź magistratu na duże zainteresowanie wymianą pieca przez wrocławian. Na dodatek wydłużeniu ulegnie też okres rozliczenia dotacji - z trzech miesięcy do sześciu.

Wymiana pieca bez wkładu własnego możliwa jest jedynie przy dofinansowaniu od miasta. W ten sposób zyskujemy też gwarancję uniknięcia w przyszłości kary grzywny, której wysokość wynieść może nawet 5 tys. zł. Już od 1 lipca 2024 roku korzystanie z "kopciuchów" będzie zakazane i karane. Wynika tak z zapisów uchwały antysmogowej.

Wrocław. "Zmień piec" - miasto przedłuża termin składania wniosków

Jak podkreślają w magistracie, warto się spieszyć z wnioskiem w ramach akcji "Zmień piec", bo to ostatni rok tak wysokich dotacji. Na wymianę pieca można otrzymać do 15 tys. zł, zaś na wymianę starych, drewnianych okien nawet 5 tys. zł.

Rejestr gości weselnych. "Ciężko go wprowadzić nie łamiąc prawa w Polsce"

- Z uwagi na duże zainteresowanie mieszkańców oraz pandemię koronawirusa, która nie ułatwia przeprowadzania tego typu prac, postanowiliśmy wydłużyć czas naboru wniosków. Będzie on od teraz prowadzony w trybie ciągłym. Każdy kto złoży dokumenty do 16 października zostanie rozliczony jeszcze w tym roku. Po tym terminie wnioski przyjmiemy, ale zrealizujemy je w 2021 roku - podkreśla Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW.

d2cnyji

Jeśli zaś chodzi o termin rozliczenia umowy, do tej pory wrocławianie mieli na to trzy miesiące. Od 16 października 2020 roku okres ten wydłużony zostanie do pół roku - data zacznie biec w momencie podpisania umowy.

- Większość mieszkańców rozlicza dotację w ciągu dwóch miesięcy od podpisania umowy. Mamy jednak również sygnały, że z powodu pandemii niektórzy mieszkańcy musieli na jakiś czas zawieszać prace. Uważamy, że sześć miesięcy pozwoli każdemu ze spokojem przejść cały proces i zamontować nowy system grzewczy - dodaje Małgorzata Demianowicz.

Wrocław. Wymiana pieca coraz łatwiejsza

Okazuje się, że wymiana pieca w stolicy Dolnego Śląska staje się coraz łatwiejsza. To efekt m.in. powiększającej się bazy instalatorów, którzy są przeszkoleni z rozliczania dotacji z miastem. Potrafią też przeprowadzić wrocławian przez cały proces urzędniczy.

- Pomagamy mieszkańcom w doborze firm – miasto prowadzi szkolenia dla instalatorów. Na stronie zmienpiec.pl znajduje się specjalna wyszukiwarka. Przystępując do wymiany pieca z takimi wykonawcami, nie potrzebujemy nawet wkładu własnego. W ramach usługi pełnomocnictwa instalator przeprowadzi prace a następnie rozliczy koszt w kwocie do 15 tys. złotych z miejskiej dotacji. Warto jednak się pośpieszyć, bo w związku z rosnącą liczbą chętnych wydłuża się czas oczekiwania na wykonawców - wyjaśnia Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

d2cnyji

Do tej pory, mimo trwającej pandemii koronawirusa, źródło ogrzewania we Wrocławiu wymieniło już 8 tys. mieszkańców. W tegorocznym programie KAWKA Plus złożonych zostało już blisko tysiąc wniosków, co stanowi wynik lepszy o 6 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2cnyji
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cnyji
d2cnyji