Trwa ładowanie...

Wrocław. Wyjątkowa wystawa. Konfrontacja wspomnień z teraźniejszymi spostrzeżeniami

W przestrzeni jednego z mieszkań na Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej we Wrocławiu zaprezentowana zostanie wystawa, której założenia od początku opierały się na stworzeniu kameralnej, osobistej sytuacji, w której odbiorca styka się z bardzo wrażliwymi i tajemniczymi konstruktami jakimi są pamięć i pustka.

Wrocław. Wyjątkowa wystawa. Konfrontacja wspomnień z teraźniejszymi spostrzeżeniamiWrocław. Wyjątkowa wystawa. Konfrontacja wspomnień z teraźniejszymi spostrzeżeniamiŹródło: Materiały prasowe
dcxoazs
dcxoazs

Pamięć odpowiada za nasze poczucie tożsamości i ciągłości psychicznej, lokalizuje zdarzenia w czasie i przestrzeni oraz tworzy między nimi relacje. Co więcej, przeszłość, która staje się inspiracją do szerszego zrozumienia teraźniejszości, opiera się na pamięci indywidualnej lub zbiorowej oraz historii. Ale pamięć, a co za tym idzie przekaz czy transmisja, nie istniałyby bez aktywnego uczestnictwa człowieka.

Wrocław. Wyjątkowa wystawa. Konfrontacja wspomnień z teraźniejszymi spostrzeżeniami

- Mój tato na KDM mieszkał od początku jego istnienia. Teraz, po ponad 60 latach od powstania Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej ja tu mieszkam. Jest to moment, w którym konfrontuję swoje wspomnienia z dzieciństwa z teraźniejszymi spostrzeżeniami. Podwórka nie są już tak duże, a neony tak jasne… - mówi Agata Grzych o swoim uczestnictwie w projekcie Pętla.M³.

Artystka podjęła wyzwanie zmierzenia się z bogatym archiwum zdjęciowym swojego taty Kazimierza Grzycha, który od dzieciństwa mieszkał na wrocławskim KDM-ie. Jej osobista selekcja będzie świadectwem przeszłości, którą poddaje ciągłej reinterpretacji patrząc przez pryzmat rodzinnych sentymentów.

Oskarżenia o mobbing w nyskiej policji. Nowe fakty ws. policjantki

Petera Zumthora pisząc o pustce ustawia ją w relacji do pamięci. Archiwum zdjęciowe jako płaszczyzna spotkania ojca z córką, połączenie oraz konfrontacja pokoleniowa analogicznie splata się z próbą okiełznania i zdefiniowania pustki przez pracującą w szkle Agnieszkę Leśniak-Banasiak.

dcxoazs

W instalacji m3 pustki artystka poszukuje piękna pustki samej w sobie. W swoich dotychczasowych działaniach dotykających formalnych zagadnień geometrii abstrakcyjnej, sztuki bardzo konkretnej, podjęła się trudnego zadania obudowania pustki.

Pętla.M³ to opowieść o pustce oraz pamięci. O tym jak z rozsypanych elementów wspomnień i historii układamy naszą rzeczywistość na nowo, interpretując przeszłość, odkrywając, że środowisko, w którym funkcjonujemy jest stale w procesie tworzenia, a pamięć społeczna, tu reprezentowana przez jednego z mieszkańców, wpływa na ich zmianę, przekształcenie i transformacje.

Wrocław. Wystawa Pętla poświęcona Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej

  • artyści: Tomasz Kulka, Agnieszka Leśniak-Banasiak
  • współpraca kuratorska: Agata Grzych
  • archiwum zdjęciowe: Kazimierz Grzych
  • Kuratorki: Mika Drozdowska, Iwona Kałuża
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dcxoazs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcxoazs