Trwa ładowanie...
d2bs0a0

Wrocław. Tu wszyscy ”Sami swoi”. Sylwester Chęciński obchodzi 90 lat

Wybitny reżyser filmowy, najstarszy honorowy obywatel Wrocławia i jeden z pierwszych twórców opisujących polskie początki na Ziemiach Zachodnich, urodził się 21 maja. Wrocławianie ślą życzenia.
Share
Sylwester Chęciński świętuje dziewięćdziesiątkę. Wrocław życzy mu wszystkiego najlepszego
Sylwester Chęciński świętuje dziewięćdziesiątkę. Wrocław życzy mu wszystkiego najlepszegoŹródło: Materiały prasowe
d2bs0a0

Od dziesiątków lat Sylwester Chęciński jest jednym z najważniejszych kulturalnych ambasadorów Wrocławia i Dolnego Śląska. Jego cykl filmowy ”Sami swoi” opowiada o przybyciu na Ziemie Odzyskane z Kresów dwóch zwaśnionych rodzin z jednej wsi - Kargulów i Pawlaków i ich wrastaniu w nowe miejsce.

Film, mimo swej komediowej formuły, na zawsze ukształtował w Polsce pewien stereotyp przesiedleńca, próbującego na Dolnym Śląsku zbudowania życia na nowo na starych warunkach.

Sylwester Chęciński ma 90 lat

Ale nie tylko; rodziny, mimo konfliktu, z czasem wiąże coś więcej niż tylko wspólna przeszłość za Bugiem, a członek rodziny Pawlaków trafia do Ameryki. Stąd kolejne filmy cyklu świetnie obrazują losy Polaków na emigracji, a także polskie wizyty w bajkowym świecie USA w latach 70.

d2bs0a0

Pierwowzorem Kazimierza Pawlaka w filmie Sylwestra Chęcińskiego był Jan Mularczyk, wywodzący się z Kresów wuj autora scenariusza Andrzeja Mularczyka. Mularczyk przyjechał z Boryczówki do Tymowy koło Ścinawy. Natomiast do stworzenia rodziny Kargulów zainspirowały Mularczyka losy rodziny Dendrysów. Opisał to w książce ”Każdy żyje jak umie”.

Wiejskie sceny nagrywane były w podwrocławskich Dobrzykowicach, natomiast sceny w miasteczku kręcono w Lubomierzu, gdzie dziś istnieje Muzeum Kargula i Pawlaka.
Za ”Samych swoich” Sylwester Chęciński dostał liczne nagrody, w tym w 2008 roku Specjalną Złotą Kaczkę pisma ”Film” za najlepszą komedię w dziejach filmu polskiego.

Oficjalny serwis turystyczny Wrocławia Visit Wrocław zachęca wszystkich wielbicieli talentu Sylwestra Chęcińskiego do składania życzeń Szacownemu Jubilatowi. Biuro Promocji Miasta i Turystyki wyda je w formie drukowanej książeczki i wręczy w prezencie urodzinowym.

Także z tej okazji serwis organizuje od 25 maja wirtualną wycieczkę po filmowym Wrocławiu, którą poprowadzą Małgorzata Urlich-Kornacka i Bogdan Bernacki.

d2bs0a0

Czytaj też: Czy koronawirus jest roznoszony przez sieć 5G? Studenci walczą z fakenewsami

Zobacz wideo: Wakacje 2020, co wyjazdami za granicę? "Miejmy nadzieję, że będą możliwe"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2bs0a0

Podziel się opinią

Share
d2bs0a0
d2bs0a0