Trwa ładowanie...

Wrocław. Święto Wrocławia 2020. Jakże inne od poprzednich

24 czerwca obchodzone jest Święto Wrocławia. Jego tegoroczna edycja jest mniej huczna ze względu na pandemię koronawirusa. - Przyszło nam świętować to święto w warunkach szczególnych - powiedział prezydent Jacek Sutryk.

Wrocław. Święto Wrocławia 2020. Jakże inne od poprzednichŹródło: Facebook.com
d3ted23
d3ted23

Święto Wrocławia obchodzone jest co roku. Wybór 24 czerwca nie jest przypadkowy, bo właśnie tego dnia w kościele katolickim przypada wspomnienie św. Jana Chrzciciela. Jest on nie tylko patronem archidiecezji i katedry wrocławskiej. Jego wizerunek znajdziemy też w jednym z pół herbu Wrocławia.

Koronawirus sprawił, że Święto Wrocławia 2020 jest inne niż wszystkie do tej pory. Obchody nie są bowiem tak huczne jak w poprzednich latach, a miasto planuje główne uroczystości na jesień, kiedy to być może poprawi się sytuacja związana z COVID-19.

Wrocław. Święto Wrocławia 2020. Jakże inne od poprzednich

- Wszyscy mamy cały czas w sercu Wrocław. Pamiętamy o tym wyjątkowym dniu. Okres jest szczególny, bo 75 lat powojennego i polskiego Wrocławia, 40-lecie "Solidarności" i 30-lecie polskiego samorządu. Chciałbym z tego miejsca bardzo nisko pokłonić się i podziękować tym, którzy pomagali w budowaniu wrocławskiego samorządu - takimi słowami Jacek Sutryk rozpoczął w środę przemowę do wrocławskich radnych.

ZOBACZ WIDEO: Jarosław Kaczyński ma mówić o ekologii? Robert Biedroń: próbuje ratować skórę Andrzejowi Dudzie

Święto Wrocławia to moment, kiedy prezydent miasta wręcza tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Sutryk przypomniał, że przed rokiem otrzymała go Olga Tokarczuk, która później została laureatką literackiej Nagrody Nobla.

d3ted23

Prezydent Wrocławia w trakcie swojej przemowy przypomniał też powódź z 1997 roku i stwierdził, że koronawirus jest trudniejszym przeciwnikiem. - Wierzę, że przez to jeszcze mocniej scementujemy wrocławską wspólnotę. Ta walka z niewidzialnym wrogiem nam w tym pomoże. I to się dzieje - dodał Sutryk, przypominając m.in. różnego rodzaje akcje pomocowe na terenie Wrocławia w ostatnich tygodniach.

Wrocław. Święto Wrocławia 2020. Wyróżnieni przez miasto

W 2020 roku tytuł "Civitate Wratislaviensi Donatus" przyznano Maciejowi Łagiewskiemu, doktorowi nauk historycznych, dyrektorowi Muzeum Miejskiego Wrocławia, a przede wszystkim budowniczemu mostu między Breslau a Wrocławiem, między Polakami a Niemcami.

Nagrody Wrocławia 2020 przyznano:

  • Alicji Chybickiej - profesor nauk medycznych, autorytetowi w dziedzinie pediatrii, transplantacji szpiku, onkologii i hematologii dziecięcej, za stworzenie we Wrocławiu wiodącego w Polsce ośrodka onkologii dziecięcej;
  • Bogusławowi Danielewskiemu - za ponad 70-letnią działalność artystyczną na scenach wrocławskich;
  • Marcinowi Drągowi - profesorowi nauk chemicznych, kierownikowi Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej, za badania naukowe otwierające nowe perspektywy w walce z koronawirusem;
  • Piotrowi Szyberowi - profesorowi nauk medycznych, byłemu kierownikowi Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, za osiągnięcia w dziedzinie transplantologii;
  • Wrocławskiemu Stowarzyszeniu Fortyfikacyjnemu – za promowanie wiedzy o dziedzictwie wrocławskiej architektury militarnej.

Nagrody Prezydenta Wrocławia:

  • Towarzystwu Miłośników Wrocławia - za wieloletnią działalność na rzecz lokalnej społeczności;
  • Andrzejowi Hrehorowiczowi - za wkład wniesiony w rozwój sportu akademickiego;
  • Dolnośląskiej Izbie Rzemieślniczej we Wrocławiu - za wychowywanie młodego pokolenia w szacunku do tradycji rzemieślniczych;
  • Dr inż. Zbigniewowi Sebastianowi - za wkład wniesiony w rozwój wrocławskiej i dolnośląskiej przedsiębiorczości;
  • Prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztofowi Simonowi - za zaangażowanie w ratowanie zdrowia i życia ludzkiego w czasie zagrożenia wywołanego COVID-19;
  • Stowarzyszeniu Non In Solo Pane Vid(v)it Homo - za propagowanie wartości społeczno-kulturalnych;
  • Firmie Techland - za budowanie pozycji Wrocławia w sferze biznesu.
d3ted23

Wrocław. Święto Wrocławia 2020. Jakże inne od poprzednich

Święto Wrocławia od lat to również cykl imprez kulturalnych, które w drugiej połowie czerwca organizowane są w stolic Dolnego Śląska. Koronawirus sprawił jednak, że tym razem oferta imprez jest znacznie uboższa.

W środę, w ramach wrocławskiego święta, odbędzie się jeszcze uroczysta msza święta w intencji mieszkańców Wrocławia w katedrze wrocławskiej. Jej początek zaplanowano na godz. 18.30.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d3ted23
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ted23