Trwa ładowanie...

Wrocław. Powstał robot do walki z koronawirusem. Jest już wykorzystywany w szpitalu

Firma ControlTec przygotowała robota, który jest przeznaczony do walki z koronawirusem. Jego zadaniem jest likwidowanie niebezpiecznych drobnoustrojów. Robot już działa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej.

Wrocław. Powstał robot do walki z koronawirusem. Jest już wykorzystywany w szpitaluŹródło: Materiały prasowe
d41pxy8
d41pxy8

Koronawirus sprawił, że wiele firm zaczęło myśleć nad tworzeniem nowych rozwiązań. Inżynierowie z wrocławskiej spółki ControlTec, która jest największym niezależnym integratorem systemów automatyki w Polsce, zwykle tworzą nowoczesne rozwiązania w branżach automatyki i elektryki.

Teraz ControlTec dołączył do walki z COVID-19. Firma stworzyła bowiem robota mobilnego, który w sposób szybki i skuteczny potrafi oczyszczać pomieszczenia z bakterii i wirusów. W tym z tego najgroźniejszego w tej chwili - koronawirusa SARS-CoV-2.

Wrocław. Powstał robot do walki z koronawirusem. Jest już wykorzystywany w szpitalu

- Zareagowaliśmy na pilną potrzebę, którą stworzyła pandemia. Wykorzystaliśmy przy tym naszą techniczną wiedzę i doświadczenie. Zrobiliśmy to, aby pomóc służbie zdrowia w walce z koronawirusem, ale nasz robot może przysłużyć się wielu innym instytucjom oraz firmom - mówi Grzegorz Góral, wiceprezes i założyciel firmy ControlTec.

ZOBACZ WIDEO: Amerykanie chcą wysadzić zabytkowy most w Polsce. "Zbrodnia dla regionu"

Od kilku miesięcy szpitale i inne placówki medyczne mają bowiem spory problem z dekontaminacją. Częste i regularne przebywanie w tzw. brudnej strefie podczas jej odkażania wiąże się dla personelu z ryzykiem. Nie tylko występuje ryzyko zakażenia COVID-19 w przypadku zabrudzenia kombinezonu ochronnego, ale szkodliwy wpływ na organizm ma też światło ultrafioletowe wykorzystywane do dekontaminacji.

d41pxy8

- W trakcie rozmowy z głównym epidemiologiem ze szpitala zakaźnego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu ustaliliśmy, że szpitalowi do dezynfekowania pomieszczeń przydałby się mobilny i zdalnie obsługiwany robot, wyposażony w lampy UV-C. Wcześniej konstruowaliśmy innego robota, do fabryki silników dużego koncernu samochodowego. Wirus przerwał ten projekt. Postanowiliśmy więc pomóc w walce z COVID i niejako wyrównać rachunki z wirusem - dodaje Grzegorz Góral.

Koronawirus. Robot wspomaga lekarzy we Wrocławiu

Robot opracowany przez ControlTec był najpierw poddawany testom w Politechnice Wrocławskiej, a następnie w Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii PORT-Łukasiewicz we Wrocławiu. Maszyna uzyskała wszelkie atesty i pozwolenia, dzięki czemu mogła rozpocząć pracę. Korzysta z niej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Robot UVC ControlTec we wrocławskim szpitalu odpowiedzialny jest za dezynfekcję pomieszczeń i korytarzy w dziale diagnostyki obrazowej.

- Ze względu na to, iż wykonujemy badania obrazowe pacjentów z COVID-19, w sposób oczywisty podnosi poziom bezpieczeństwa naszej pracy, a urządzenie pracuje zdalnie w czasie wolnym od pracy z pacjentami. Daje nam bezcenną możliwość łatwego i szybkiego odkażenia powierzchni, aparatury i pomieszczeń. Robot sprawdza się bez zarzutu, jest według nas bardzo skuteczny – twierdzi Magdalena Śliwińska, specjalista Radiologii i Diagnostyki Obrazowej i kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej WSS im. J. Gromkowskiego.

d41pxy8

Szpital przy ul. Koszarowej we Wrocławiu, zarządzany od ponad 20 lat przez dyrektora Janusza Jerzaka, korzysta z robota opracowanego przez ControlTec jako pierwszy w Polsce.

Koronawirus. Wrocław może się pochwalić specjalnym robotem

Maszyna obsługiwana jest zdalnie - przez aplikację lub stronę internetową, co zwiększa bezpieczeństwo personelu medycznego, bo ten nie musi przebywać w danym pomieszczeniu podczas dekontaminacji.

Robot jest w pełni samodzielny. Wystarczy mu otworzyć drzwi do skażonego pomieszczenia, by rozpoczął swoją pracę. W środku uruchamia lampy, dezynfekuje wnętrze, po czym zawiadamia o zakończeniu pracy. Z oczyszczonego terenu można korzystać od razu. W ciągu godziny robot może uporać się z pięcioma pomieszczaniami o wielkości 40 mkw.

d41pxy8

Robot nie wymaga ciągłej obsługi, potrafi zapamiętać mapy i trasy przejazdu. Serwer sterowania pozwala na pracę floty robotów w danym miejscu.

- Dostaliśmy robota zaprogramowanego i gotowego do samodzielnej pracy. Nie musimy zajmować się technicznymi sprawami, co jest wielką zaletą, ponieważ nas interesuje czystość epidemiologiczna pomieszczeń i bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu - podkreśla Magdalena Śliwińska.

- Robot jest prosty w użytkowaniu i przyjazny w obsłudze. Jest rewelacyjny, jeżeli chodzi o bezawaryjność, bezpieczeństwo, czas pracy i jej organizację - dodaje specjalista Radiologii i Diagnostyki Obrazowej i kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej WSS im. J. Gromkowskiego.

d41pxy8

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d41pxy8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41pxy8