Trwa ładowanie...

Wrocław: Ognisko ptasiej grypy pod miastem

Kilka dni temu na farmie drobiu niedaleko Długołęki pojawiła się ptasia grypa. W związku z tym północny rejon Wrocławia stał się obszarem zagrożonym. W piątek, w tej części miasta pojawiły się tablice informacyjne: "Wysoce zjadliwa grypa ptaków. Obszar zagrożony".

Wrocław: Ognisko ptasiej grypy pod miastemŹródło: Jarosław Jakubczak
d26wjm4
d26wjm4

Ptasia grypa pod Wrocławiem

Kilka dni temu w gospodarstwie rolnym w Dąbrowicy (gmina Długołęka) potwierdzono pojawienie się ogniska ptasiej grypy. Choroba dotknęła hodowlę 74 kur niosek, Główny Lekarz Weterynarii przekonuje, że nie ma możliwości zakażenia się wirusem ptasiej grypy poprzez jedzenie drobiu i pochodnych mięsa drobiowego. W tego typu sytuacjach muszą jednak zostać zachowane specyficzne procedury, jak nakazy dla innych hodowców, myśliwych i firm organizujących eventy z udziałem zwierząt. Obszarem zagrożonym objęto najpierw niektóre powiaty wrocławskie, oleśnickie i trzebnickie, jednak w piątek zdecydowano o rozszerzeniu go o północną część Wrocławia.

Zakres obszaru zagrożonego:

  • Wrocław: osiedle Pawłowice, część dzielnicy Psie Pole,
  • Gmina Długołęka: Krakowiany, Węgrów, Skała, Zaprężyn, Jaksonowice, Bierzyce, Łozina, Godzieszowa, Siedlec, Tokary, Pasikurowice, Bukowina, Bąków, Ramiszów, Pruszowice, Domaszczyn, Szczodre, Mirków, Długołęka, Byków, Stępin, Borowa, Kamień, Bielawa, Raków, Nowy Dwór, Mydlice, Kiełczów, Piecowice, Oleśniczka,
  • Gmina Dobroszyce: Łuczyna, Mękarzowice, Siekierowice, Dobrzeń, Dobra,
  • Gmina Oleśnica: Jenkowice, Smardzów, Nieciszów, Piszkawa,
  • Gmina Trzebnica: Skarszyn, Boleścin, Piersno, Głuchów Górny, Taczów Mały, Piotrowice,
  • Gmina Zawonia: Głuchów Dolny, Skotniki, Radłów, Cegielnia, Miłonowice, Kopiec, Rzędziszowice, Prawocice, Pomianowice, Cielętniki, Tarnowiec, Ludgierzowice.

Obszar zagrożony narzuca ściśle określone nakazy – należy przestrzegać stosowania środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby przemieszczająca się z i do gospodarstw, gdzie hodowany jest drób, nie można też organizować imprez z udziałem drobiu i innych ptaków przynajmniej przez cztery miesiące, obowiązuje także całkowity zakaz polowań i odłowów dzikich ptaków.

d26wjm4

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d26wjm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26wjm4