Trwa ładowanie...

Wrocław. Kto wygrał I wojnę światową? Unikatowa wystawa czeka na mieszkańców

Wrocław dba o pamięć historyczną wśród mieszkańców. Od 18 czerwca dla wrocławian dostępna będzie wystawa "Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923". Odpowie ona na kluczowe zagadnienia związane z I wojną światową.

Share
Wrocław. Kto wygrał I wojnę światową? Unikatowa wystawa czeka na mieszkańcówŹródło: Facebook.com
d25nld9

O ile Polacy posiadają podstawowe pojęcie na temat II wojny światowej, bo słyszeli opowieści swoich przodków o działaniach wojennych prowadzonych w latach 1939-1945, o tyle zdecydowana większość nie zna kluczowych faktów związanych z I wojną światową, która miała miejsce w latach 1914-1918.

Kto wygrał I wojnę światową? Kiedy tak naprawdę zakończyły się walki? Ile nowych państw wówczas pojawiło się na mapie? Na te kluczowe pytania odpowiada wystawa "Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923", która od 18 czerwca będzie dostępna na Placu Wolności we Wrocławiu.

Wrocław. "Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923"

Prezentacja, o której mowa, jest dobrze znana w europejskich państwach. Od 2018 roku znajduje się ona na specjalnym tournee, w trakcie którego odwiedziła kolejno Pragę (Czechy), Sarajewo (Bośnia i Hercegowina), Bratysławę (Słowacja), Verdun (Francja), Berlin (Niemcy) i Weimar (Niemcy).

ZOBACZ WIDEO: Kazik Staszewski o wyborach: "Na 99% pójdę"

W roku 2020 wystawa po raz pierwszy trafia do Polski i przyjemność z jej zaprezentowania będzie mieć Wrocław. Unikatowe zdjęcia z czasu I wojny światowej zobaczymy na Placu Wolności od 18 czerwca do 8 lipca.

d25nld9

Później wystawa zostanie przeniesiona do Krakowa i Warszawy.

Wrocław. Wystawa w 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Za ekspozycją stoi Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, która przy jej stworzeniu współpracowała z międzynarodowym gronem historyków. Składa się na nią ponad 200 materiałów archiwalnych. Są to różnego rodzaju zdjęcia, dokumenty, filmy czy mapy.

Prezentacja "Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923" trafia do Polski w 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Miała ona ogromne znaczenie dla historii kraju i procesu ustanawiania granic, bo zatrzymała marsz Armii Czerwonej na Europę.

- Chcemy pokazać, że konsekwencje niektórych zjawisk sprzed 100 lat odczuwamy do dziś. Poprzez zestawienie różnych interpretacji procesów, które rozegrały się w naszym regionie po Wielkiej Wojnie, możemy zaprezentować także odmienne wrażliwości poszczególnych narodów i różnorodność obrazów tego konfliktu utrwalonych w zbiorowej pamięci - mówi prof. Jan Rydel, koordynator strony polskiej w Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

d25nld9

- Wystawa przywołuje ważne wydarzenia sprzed 100 lat, uzmysławiając nam, dlaczego są one istotne dla zrozumienia nie tylko II wojny światowej, ale także współczesnej Europy Środkowo-Wschodniej - dodaje prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, jedna z konsultantek scenariusza wystawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d25nld9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25nld9
d25nld9