Trwa ładowanie...

Wrocław. Jak zmienić miasto? Czas na Pierwszy Wrocławski Panel Obywatelski

W sobotę, 5 września, spotkaniem edukacyjnym rozpocznie się Pierwszy Wrocławski Panel Obywatelski, w czasie którego mieszkańcy zarekomendują prezydentowi Wrocławia rozwiązania dotyczące transportu miejskiego i ekologii.

Wrocław. Jak zmienić miasto? Czas na Pierwszy Wrocławski Panel ObywatelskiWrocław. Jak zmienić miasto? Czas na Pierwszy Wrocławski Panel ObywatelskiŹródło: Materiały prasowe
d1l79p4
d1l79p4

Panel obywatelski to nowa forma demokratycznego podejmowania decyzji. Na poziomie lokalnym, do udziału w panelu obywatelskim wyłania się losowo grupę mieszkańców i mieszkanek danego miasta, z uwzględnieniem kryteriów demograficznych, takich jak płeć czy wiek. Stanowi ona "miasto w pigułce". Rolą panelu obywatelskiego jest dogłębne przeanalizowanie danego tematu, omówienie różnych rozwiązań, wysłuchanie argumentów za i przeciw, a następnie podejmowanie świadomych i przemyślanych decyzji.

Wrocław. Tematy Panelu Obywatelskiego

Wrocławscy paneliści będą rozmawiać o tym, jak usprawnić przemieszczanie się po Wrocławiu, mając na względzie poprawę jakości życia i ochronę klimatu. Pytania szczegółowe, jakie zostaną zadane panelistom i panelistkom, są następujące:

- Jaki środek transportu publicznego powinien połączyć centrum miasta z osiedlami: Jagodno, Maślice, Muchobór Wielki, Ołtaszyn, Psie Pole - autobus czy tramwaj?

Koronawirus. Pół roku od pierwszego przypadku. Rozmowa z polskim "pacjentem zero"

- Czy - dla podniesienia jakości życia i w trosce o środowisko - wprowadzić w mieście strefy o szczególnych zasadach poruszania się - np. ograniczenia wjazdu pojazdów o określonym typie silników, opłaty za wjazd, strefy ruchu pieszego, rozwój strefy płatnego parkowania?

d1l79p4

Wrocław. Harmonogram panelu

Paneliści spotykać będą się w soboty. Pierwsze spotkania określone są jako edukacyjne. W ich czasie eksperci i strony będą przedstawiać informacje dotyczące poszczególnych zagadnień. Kolejne spotkania to część dyskusyjna, w czasie której mieszkańcy uczestniczący w panelu będą wypracowywać rekomendacje. Pierwsze spotkanie edukacyjne odbędzie się w najbliższą sobotę, 5 września. Wcześniej, w czwartek, 3 września, paneliści wzięli udział w spotkaniu organizacyjno-technicznym.

- 5 września (sobota), 10:00 - 16:00 - dzień edukacyjny (zagadnienia klimatu i stref o szczególnych zasadach poruszania się)

- 12 września (sobota), 10:00 - 16:00 - dzień edukacyjny (zagadnienia transportu i połączenia osiedli z centrum miasta)

- 19 września (sobota), 10:00 - 16:00 - część dyskusyjna

d1l79p4

- 26 września (sobota), 10:00 - 16:00 - część dyskusyjna

- 3 października (sobota), 10:00 - 16:00 - część dyskusyjna

Wrocław. Kto weźmie udział w panelu?

Na etapie przygotowań do panelu rozesłano 20 tysięcy zaproszeń do losowo wybranych gospodarstw domowych; z grona mieszkańców i mieszkanek Wrocławia mieszkających pod tymi adresami wylosowano w oparciu o kryteria demograficzne docelową grupę 75 osób, oraz dodatkowe 10, biorących udział w charakterze panelistów i panelistek rezerwowych. Paneliści i panelistki będą mogli m.in. zgłaszać rekomendacje, dyskutować nad nimi, oraz brać udział w głosowaniu końcowym nad rekomendacjami.

d1l79p4

Strony będą miały możliwość zaprezentowania swojego stanowiska podczas spotkań panelistów i panelistek, proponowania rekomendacji oraz odnoszenia się do wystąpień ekspertów i ekspertek. Stroną jest również Urząd Miejski Wrocławia, gdyż kwestie poruszane podczas panelu mają bezpośredni wpływ na podejmowane przez niego działania.

Wrocław. Jaki będzie efekt panelu?

Paneliści po części edukacyjnej i dyskusyjnej panelu będą głosowali nad rekomendacjami w zakresie tematyki panelu. Zgodnie z deklaracją prezydenta Wrocławia, rekomendacje, które uzyskają poparcie co najmniej 80 procent panelu i będą zgodne z obowiązującym prawem, będą traktowane jako wiążące, czyli zostaną wskazane do realizacji.

Wrocław. Kto realizuje panel i jak?

Panel realizuje niezależny Zespół Koordynujący (Fundacja Dom Pokoju oraz eksperci), który realizuje go jako zadanie publiczne pn. "Pierwszy Wrocławski Panel Obywatelski" finansowane ze środków gminy Wrocław. Nad prawidłowością przebiegu panelu dba także Zespół Monitorujący. W jego skład wchodzi pięciu przedstawicieli Urzędu Miejskiego Wrocławia, wskazanych przez Prezydenta Wrocławia, po jednym przedstawicielu każdego z Klubów Radnych Rady Miejskiej Wrocławia, 9 przedstawicieli organizacji pozarządowych lub grup nieformalnych, których działalność obejmuje jeden lub więcej następujących obszarów - transport, zrównoważony rozwój, partycypacja społeczna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1l79p4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l79p4