Trwa ładowanie...

Wrocław. Biobank zaprasza chętnych. Można oddać materiał biologiczny i pomóc

Największy na Dolnym Śląsku biobank znów przyjmuje pacjentów. Jeśli masz od 20 do 75 lat, mieszkasz na Dolnym Śląsku i zgłosisz się do punktu pobrań na Praczach Odrzańskich w Łukasiewicz-PORT, otrzymasz bezpłatny pakiet badań laboratoryjnych. Oddany dziś materiał biologiczny to skuteczniejsze terapie chorób cywilizacyjnych w przyszłości.

Wrocław. Biobank zaprasza chętnych. Można oddać materiał biologiczny i pomóc Wrocław. Biobank zaprasza chętnych. Można oddać materiał biologiczny i pomóc Źródło: Materiały prasowe
d1jzuuq
d1jzuuq

Od początku działania (od 2012 roku) Biobank Łukasiewicz-PORT zgromadził ponad 170 tys. próbek materiału biologicznego od ponad 8,6 tys. mieszkańców Dolnego Śląska. Jednostka, która pełni funkcję Krajowego Ośrodka Wiodącego ds. Biobankowania właśnie wznowiła przyjęcia pacjentów.

Eksperci są zgodni - im większa ilość zgromadzonego w biobanku i udostępnionego naukowcom materiału biologicznego, tym lepsza jakość prowadzonych badań naukowych nad diagnostyką i leczeniem chorób, które trapią społeczeństwo.

Wrocław. Biobank zaprasza chętnych. Można oddać materiał biologiczny i pomóc

- Idea biobankowania zyskuje na popularności. Swoje biobanki prowadzą m.in. Wielka Brytania, Kanada czy Norwegia. Liderem są kraje skandynawskie, w których większość dorosłych mieszkańców przekazało swoje DNA do biobanku - mówi dr Elżbieta Gocek, Krajowy Koordynator ds. Biobankowania i Lider Zespołu Badawczego Biobank w Łukasiewicz-PORT.

"Kompromitująca wypowiedź". Dorota Zawadzka krytykuje słowa rzecznika praw dziecka

- W Polce sytuacja też się zmienia. Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że badania naukowe prowadzone na przekazanym materiale biologicznym przyczyniają się do rozwoju skuteczniejszych metod diagnostycznych i terapeutycznych. Próbki oddane dziś to inwestycja w personalizowaną i skuteczniejszą terapię w przyszłości - dodaje.

d1jzuuq

Działający na Praczach Odrzańskich biobank Łukasiewicz-PORT jest największym w Polsce biobankiem populacyjnym. Oznacza to, że nie koncentruje się na osobach o określonych cechach czy chorobach, lecz zbiera materiał biologiczny od szerokiego przekroju dawców z Dolnego Śląska.

Wrocław. Biobank zaprasza chętnych. Kto może oddać materiał biologiczny?

Próbkę - krwi i moczu - może oddać każdy mieszkaniec regionu w wieku od 20 do 75 lat. Z pobranych próbek krwi izoluje się surowicę i osocze, z których można później wyizolować DNA i RNA. Biobank gwarantuje bezpieczeństwo przekazanych danych - próbki są zakodowane tak, aby nikt nie był w stanie połączyć ich z konkretną osobą. Pacjenci mogą być pewni, że ich dane, także te biologiczne, są przechowywane w bezpieczny sposób, bez ryzyka przekazania niepowołanym osobom.

- Biobankowanie to przechowywanie, przetwarzanie i przekazywanie do celów naukowych materiału biologicznego i danych medycznych z nim związanych. Warto pamiętać, że rozwój biobankowania to nadzieja na lepsze zrozumienie chorób - schorzeń i chorób cywilizacyjnych, szansa na odkrywanie nowych leków, a w przyszłości także na rozwój medycyny personalizowanej. Takie badania nie są możliwe bez udziału tysięcy dawców-ochotników. Dlatego tak ważny jest każdy pacjent, który zgłasza się do naszego Biobanku - podsumowuje dr Elżbieta Gocek, Krajowy Koordynator ds. Biobankowania i Lider Zespołu Badawczego Biobank w Łukasiewicz-PORT.

Wrocław. Biobank czeka na próbki. Można się już zgłaszać

Oprócz satysfakcji z pomocy przyszłym pokoleniom, każdy dawca materiału biologicznego w Biobanku Łukasiewicz-PORT dostaje komplet bezpłatnych badań. Panel analiz laboratoryjnych (o rynkowej wartości ok. 150 zł) w kierunku zagrożenia chorobami sercowo-naczyniowymi i cukrzycą obejmuje oznaczenie poziomu homocysteiny, ultraczułego CRP, glukozy, insuliny, cholesterolu całkowitego, trójglicerydów, HDL, LDL.

d1jzuuq

Mierzone jest ciśnienie i saturacja krwi. Wykonuje się też specjalistyczne badanie USG tętnic szyjnych, które pozwala oszacować stopień zaawansowania miażdżycy i przewidzieć możliwość wystąpienia komplikacji sercowo-naczyniowych. Pacjenci mogą skorzystać dodatkowo z bezpłatnej konsultacji kardiologicznej.

Punkt pobrań przy ul. Stabłowickiej 147 w Biobank Łukasiewicz-PORT działa od poniedziałku do piątku od godz. 7.30 do 10.00. Pobranie materiału odbywa się z zachowaniem najwyższego reżimu sanitarnego. Wizyty umawiane są w 30-minutowych odstępach - obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu: 727 666 610 (w godz. 7.30-15.00).

Do dyspozycji pacjentów jest przestronna poczekalnia z oddalonymi od siebie siedziskami oraz środki ochronne: rękawiczki, maseczki, płyny do dezynfekcji. Personel biobanku jest wyposażony w fartuchy ochronne, rękawiczki i maseczki. Po każdej wizycie dezynfekowane są wszystkie powierzchnie w pokoju pobrań i poczekalni, podobnie jak wykorzystywana aparatura (np. ciśnieniomierz). Wyniki wysyłane są pocztą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1jzuuq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jzuuq