Trwa ładowanie...

Sylwester 2020. Godzina policyjna odwołana, ale mogą się posypać mandaty

Z związku z pandemią COVID-19 rząd zdecydował, że od 28 grudnia do 17 stycznia w kraju obowiązywać będzie narodowa kwarantanna. Sylwester 2020 miał przebiegać pod znakiem godziny policyjnej. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził jednak, że ograniczeń w przemieszczaniu się nie będzie. To jednak nie oznacza, że policja nie będzie mogła wystawiać mandatów.

Share
Sylwester 2020. Godzina policyjna odwołana, ale mogą się posypać mandaty
Sylwester 2020. Godzina policyjna odwołana, ale mogą się posypać mandatyŹródło: Pexels, fot: Pexels
d275b9s

Premier Mateusz Morawiecki podczas specjalnej konferencji prasowej zabrał głos w sprawie Sylwestra 2020. Jednym z obostrzeń, którym rząd chciał ograniczyć transmisję koronawirusa w okresie świątecznym miała być tzw. godzina policyjna, która obowiązywać miała od 31 grudnia od godziny 19.00 do 6.00 w Nowy Rok. 

Sylwester 2020. Godzina policyjna odwołana, ale mogą się posypać mandaty

Ograniczeń w przemieszczaniu się ostatecznie nie będzie - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Do wprowadzenia godziny policyjnej niezbędna jest bowiem zgoda prezydenta na wdrożenie stanu wyjątkowego na terenie kraju.

- Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne. Ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, poza właśnie godziną policyjną - zaznaczył prezes Rady Ministrów.

Koronawirus w Polsce. Były minister zdrowia o obostrzeniach. "Mamy chaotyczny i PR-owski rząd"

Rząd nie zdecydował się również na wprowadzenie oficjalnego zakazu sprzedaży fajerwerków. Mateusz Morawiecki nie odniósł się bezpośrednio do pytań na ten temat. Zwrócił się jednak z prośbą do obywateli. - Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się oraz o nieużywanie fajerwerków, by ten sylwester mógł przebiec spokojnie. Wiem, że to nie jest coś, czego oczekiwaliśmy jeszcze kilka tygodni temu, ale w tym roku właśnie tak powinno być - dodał premier.

d275b9s

Nie oznacza to jednak, że Polacy mogą bawić się swobodnie i hucznie witać Nowy Rok. Sylwester 2020 odbywać się w dobie obostrzeń. Obecnie zabronione jest m.in. gromadzenie się większej grupy osób w jednym miejscu. Na tej podstawie policjanci będą mogli wystawiać mandaty. Dlatego niewskazane jest m.in. wychodzenie na zewnątrz i strzelanie fajerwerkami w większym gronie.

Rząd, obawiając się wzrost zakażeń w wyniku wzmożonego handlu w okresie około świątecznym zamknął też galerie handlowe. Ich działanie ma zostać wznowione w połowie przyszłego miesiąca. - Wiemy, że wirus działa z opóźnieniem kilkutygodniowym. Wprowadziliśmy pewne obostrzenia, uprzedzając niejako wzrost zakażeń na początku stycznia - mówił Mateusz Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d275b9s

Podziel się opinią

Share
d275b9s
d275b9s