Trwa ładowanie...
d2fumgw

Powrót do szkół. Wrocław już gotowy. Oto, jak będzie wyglądać nauka

Już w przyszłym tygodniu czeka nas powrót do szkół. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji i Nauki do nauki stacjonarnej powrócą uczniowie z klas I-III. Wrocław jest już przygotowany na powrót do szkół. Oto, jak będzie on przebiegać w stolicy Dolnego Śląska.
Share
Powrót do szkół. Wrocław już gotowy. Oto, jak będzie wyglądać nauka
Powrót do szkół. Wrocław już gotowy. Oto, jak będzie wyglądać naukaŹródło: WP, Fot: Łukasz Kuczera
d2fumgw

11 stycznia na stronach rządowych zostały opublikowane odpowiednie wytyczne przygotowane przez MEiN, MZ i GIS. Wg wytycznych powrót do szkół uczniów klas I-III jest możliwy jedynie w reżimie sanitarnym, a same wytyczne opierają się w dużej mierze na zapisach znanych już np. z września 2020 roku.

Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

Powrót do szkół. Wrocław już gotowy. Oto, jak będzie wyglądać nauka

We Wrocławiu łącznie jest 246 miejskich placówek oświatowych, w tym 110 przedszkoli, które pracują nieprzerwanie w reżimie sanitarnym, a także 80 szkół podstawowych i 36 ponadpodstawowych, do których uczęszcza ponad 65,5 tys. uczniów oraz ponad 5,5 tys. nauczycieli.

d2fumgw

Kiedy zacznie się odmrażanie gospodarki? Kościński: powrót do normalności za 2-3 miesiące

Zmiany ogłoszone przez rząd dotyczą wyłącznie szkół podstawowych, do których 18 stycznia wrócą uczniowie klas I-III. Oznacza to, że do nauki i pracy stacjonarnej wróci około 16,5 tys. dzieci z 730 klas oraz około 800 nauczycieli. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych (ponad 49 tys. osób) mają kontynuować naukę zdalną.

Powrót najmłodszych uczniów podstawówek nie spowoduje bardzo dużych zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu szkół. W okresie, w którym szkoły prowadziły co do zasady zajęcia zdalne, placówki pozostawały otwarte i funkcjonowały, choć w ograniczonym zakresie. Część nauczycieli prowadziła zajęcia właśnie pracując w szkołach.

d2fumgw

Zgodnie z wytycznymi i zgłaszanym zapotrzebowaniem zapewniona była opieka świetlicową oraz możliwość korzystania ze sprzętu dla dzieci mających trudności z dostępem do lekcji on-line w domu. Od pewnego czasu możliwe było także prowadzenie zajęć wychowania fizycznego dla klas sportowych i mistrzostwa sportowego a w czasie ferii w części szkół odbywają się półkolonie. Od września, do szkół prowadzących oddziały przedszkolne, uczęszczają również dzieci 5-6-letnie.

Powrót do szkół. Wrocław gotowy na każdy wariant nauki

- Wrocławskie szkoły są obecnie gotowe na każdy wariant prowadzenia zajęć. Dyrektorzy i nauczyciele miejskich placówek mają doświadczenie zarówno w prowadzeniu lekcji w formie stacjonarnej w reżimie sanitarnym, jak w formie hybrydowej i zdalnej - mówi Ewa Monastyrska, dyrektor Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

- Nauka stacjonarna dla klas I-III przy jednoczesnej kontynuacji zajęć zdalnych dla starszych dzieci to wariant organizacji pracy szkół, który był już wykorzystywany jesienią ubiegłego roku. Szkoły mają już wypracowane procedury i ścieżki postępowania, są także wyposażone w środki ochrony, które mogą na bieżąco uzupełniać dzięki wsparciu miasta - dodaje dyrektor Monastyrska.

d2fumgw

- Zgodnie z wytycznymi MEiN, GIS, MZ, w wyznaczonych pomieszczeniach szkoły, w tym w miejscach ogólnodostępnych, toaletach, przy wejściu głównym do placówki znajdują się środki do dezynfekcji rąk oraz instrukcje zasad higieny rąk. W miejscach ogólnodostępnych oraz na www szkoły, zostaną zamieszczone informacje dla rodziców i osób trzecich, dotyczące zasad zachowania i przebywania na terenie szkoły - opowiada Jolanta Dołęgowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 25 przy ul. Stanisławowskiej we Wrocławiu.

- Na dzień dzisiejszy szkoła jest przygotowana do przyjęcia uczniów, prowadzone są ostatnie prace porządkowe i pielęgnacyjne. W piątek będzie dokonany przegląd całego budynku, prowadzony przez specjalistę ds. BHP. W tym dniu odbędzie się także dezynfekowanie i ozonowanie wszystkich pomieszczeń w celu zapewnienia bezpieczeństwa powracającym dzieciom i nauczycielom. Nadzór pedagogiczny przygotowuje organizację pracy uczniów i nauczycieli. Dzieci będą objęte opieką świetlicy szkolnej, będą także prowadzone uczniom zajęcia dodatkowe rozwijające i wspomagające. Wszystkie zajęcia prowadzone przez nauczycieli i opiekunów będą odbywały się w reżimie sanitarnym - kończy Jolanta Dołęgowska.

W Szkole Podstawowej 25, która jest częścią Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15 bez przerwy obowiązują wprowadzone 1 września 2020 roku procedury bezpieczeństwa, a dostęp do szkoły dla osób trzecich jest ograniczony do minimum.

Rafał Just, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 84 tak podsumowuje decyzję o powrocie najmłodszej grupy uczniów. - Cieszę się, że już od poniedziałku wracamy do nauki stacjonarnej - przynajmniej częściowej - bo szkoła bez dzieciaków, bez szkolnego gwaru, jest tylko pustym budynkiem. Z przejmującą ciszą. Ale też jest we mnie, wewnętrzny niepokój i wątpliwości, czy to jest ten właściwy moment na powrót? Czas pokaże. Jesteśmy w trakcie przygotowań do powrotu dzieci. Znaczna część z 64 wytycznych MEN, MZ i GIS dla klas I-III dotyczące organizacji zajęć w szkole, obowiązywała już jesienią, więc mamy wypracowane procedury i zasady - mówi.

d2fumgw

Jednocześnie trwają dobrowolne testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania potrwają do 15 stycznia 2021 r.

Badania są dobrowolne i bezpłatne. Mogli się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Za cały proces odpowiadają Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne (sanepid). Zgodnie z ostatnimi informacjami przekazanymi przez sanepid do testów zgłosiło się ok. 2900 pracowników wrocławskich szkół.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2fumgw

Podziel się opinią

Share
d2fumgw
d2fumgw