Trwa ładowanie...

Lokale wyborcze Wrocław. Wybory 2020. Godziny otwarcia lokali wyborczych. Jak sprawdzić gdzie można zagłosować? Jak głosować, żeby głos był ważny?

Wybory 2020 zbliżają się dużymi krokami, bo odbędą się już 28 czerwca. Jak znaleźć swój lokal wyborczy? Jak głosować? Jakie są godziny otwarcia lokali wyborczych? Oto odpowiedzi.

Share
Lokale wyborcze Wrocław. Wybory 2020. Godziny otwarcia lokali wyborczych. Jak sprawdzić gdzie można zagłosować? Jak głosować, żeby głos był ważny?Źródło: PAP
dt2l7gc

Lokale wyborcze. Wrocław. Wybory 2020. Do której czynne?

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. W wyjątkowych sytuacjach PKW może zarządzić wydłużenie ciszy wyborczej i pozwolić na nieco dłuższe funkcjonowanie wybranych lokali wyborczych.

Musimy też pamiętać o koronawirusie. Pandemia COVID-19 sprawia, że wybory 2020 będą wyglądać nieco inaczej niż do tej pory. Konieczność zachowania dwumetrowych odstępów i podwyższony rygor sanitarny mogą sprawić, że ustawią się kolejki do lokali wyborczych.

W takim przypadku krótko przed godz. 21, a więc momentem zamknięcia lokali wyborczych, jeden z członków komisji ustawi się na końcu kolejki i upewni się, aby nikt nie dołączył do niej po czasie, a równocześnie wszyscy stojący w niej jeszcze przed godz. 21 zdołali oddać swój głos.

ZOBACZ WIDEO: Wybory prezydenckie. Prof. Renata Mieńkowska-Norkiene: Andrzej Duda wielokrotnie łamał Konstytucję

Lokale wyborcze. Wrocław. Wybory 2020. Jak znaleźć swój lokal?

Znalezienie właściwego lokalu wyborczego jest bardzo ważne. Zwłaszcza że we Wrocławiu doszło do kilku zmian w tym aspekcie względem ostatnich wyborów parlamentarnych. Mieszkańcy tych rejonów, w których lokale wyborcze 28 czerwca będą ulokowane w innym miejscu niż zwykle, byli o tym informowani. Otrzymali zawiadomienia do skrzynek pocztowych, pojawiały się też specjalne ogłoszenia na ten temat.

dt2l7gc

Podczas wyborów głos można oddawać jedynie w miejscu zameldowania. Chyba że wcześniej zmieniło się rejestr wyborców, spis wyborców lub zdobyło zaświadczenie o prawie do głosowania.

Ze względu na pandemię COVID-19 wprowadzono możliwość głosowania korespondencyjnego, ale z takiej opcji we Wrocławiu skorzystał niecały 1 proc. mieszkańców.

Lokale wyborcze. Wrocław. Wybory 2020. Gdzie znaleźć lokal?

Gdzie można znaleźć swój lokal wyborczy? Na wielu tablicach ogłoszeniowych rozwieszonych na klatkach schodowych pojawiły się kartki z informację, gdzie mieszkańcy danego bloku będą mogli głosować w niedzielę 28 czerwca.

Lokale wyborcze zwykle są dobrze oznaczone, a przed każdym z nich powinna znajdować się tablica informacyjna z adnotacją zawierającą spis ulic wchodzących w skład danego obwodu.

dt2l7gc

Co to oznacza? Możemy wybrać się na spacer do pobliskich szkół, urzędów miasta lub gmin, a także przedszkoli i domów kultury, abym tam zweryfikować, gdzie znajduje się lokal wyborczy odpowiedni dla naszego miejsca zameldowania.

Najszybszym sposobem na znalezienie swojego lokalu wyborczego będzie jednak skorzystanie ze strony wybory.gov.pl. Wystarczy tam wejść w zakładkę "wyszukiwarka obwodów", a następnie w polu wyszukiwania wpisać swój adres zameldowania. System wyświetli dokładny adres lokalu wyborczego na wybory 2020.

Gdyby automatyczne wyszukiwanie nie zadziałało, na podanej stronie można też wyszukać swój lokal wyborczy w sposób ręczny. Wystarczy kliknąć właściwą część mapki lub tabeli po prawej stronie.

Wybory prezydenckie 2020. Wrocław. Jak głosować, żeby głos był ważny?

Drugą ważną kwestią związaną z niedzielnymi wyborami prezydenckimi jest kwestia prawidłowego oddawania głosów.

dt2l7gc

Do lokalu wyborczego trzeba zabrać dokument tożsamości. Może nim być dowód osobisty, legitymacja szkolna, paszport lub prawo jazdy. Dokument trzeba będzie przedstawić komisji podczas odbierania kart do głosowania.

Jak głosować, aby głos był ważny? Procedura nie jest skomplikowana. Na karcie do głosowania należy zaznaczyć tylko jedno nazwisko, tzn. na karcie z kandydatami na stanowisko prezydenta RP stawiamy znak "X".

Wybory prezydenckie 2020. Wrocław. Kiedy głos jest nieważny?

Głos nieważny to taki:

  • na którym znak "X" został wstawiony w kratce obok nazwiska więcej niż jednego kandydata
  • na którym znak "X" nie został postawiony przy żadnym nazwisku
  • na którym głosujący dopisał nazwisko kandydata i postawił znak "X" przy jego nazwisku
  • na którym nazwisko kandydata zostało zaznaczone w inny sposób niż wstawienie znaku "X"
dt2l7gc

Co ważne, kreski znaku "X" muszą krzyżować się wewnątrz kratki z nazwiskiem kandydata. W innym przypadku głos również będzie nieważny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

dt2l7gc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt2l7gc
dt2l7gc