Trwa ładowanie...

Koronawirus z Chin. Ewakuowani Polacy zgodzili się na kwarantannę

- Wszyscy obserwowani pod kątem zarażenia koronawirusem wyrazili zgodę na pobyt i kwarantannę - poinformował płk dr Wojciech Tański, komendant szpitala wojskowego we Wrocławiu. W placówce przebywa 30 osób ewakuowanych przez Francję z Chin.

Koronawirus z Chin. Ewakuowani Polacy zgodzili się na kwarantannęŹródło: PAP, fot: Komendant szpitala płk dr Wojciech Tański
d1u4qy9
d1u4qy9

- Nie stwierdziliśmy u Polaków ewakuowanych z Wuhan objaw infekcji - powiedział w poniedziałek przed południem płk dr Wojciech Tański, komendant wojskowego szpitala klinicznego we Wrocławiu. Dodał, że po rozmowach z Państwowym Zakładem Higieny wiadomo już, że wyniki badań 30 osób powinniśmy poznać we wtorek wieczorem, a najpóźniej w środę rano.

- Wszyscy nasi pacjenci wyrazili zgodę na pobyt i kwarantannę. W przeciągu tygodnia podejmiemy decyzję ws. dalszych kroków z tymi osobami - dodał płk Tański. Wyjaśnił też, że prewencyjnie pacjenci zostali objęci opieką psychologów.

Dyrekcja wrocławskiego szpitala przekazała, że personel - w tym trzech lekarzy - jest dedykowany do opieki nad osobami obserwowanymi.

Pielęgniarki i lekarze przechodzą na oddział, gdzie przebywają obserwowani, przez śluzy i w ubraniach ochronnych. Personel sam podjął decyzję o pracy przy tych osobach, kiedy zostały w niedzielę wieczorem przewieziono do Wrocławia z Francji, gdzie lądował samolot z Wuhan.

Zobacz też: Nieobecny Jarosław Kaczyński. "To źle się skończy dla PiS"

Pacjenci przebywają w kilkuosobowych salach w oddzielonej części szpitala.

d1u4qy9

- Hospitalizacja tych osób będzie się odbywała za ich zgodą. Dodatkowo, gdyby zaistniała taka konieczność, inspektor sanitarny będzie podejmował decyzje administracyjne o tym, czy taka osoba, pomimo ewentualnego sprzeciwu, ma być u nas obserwowana - przekazał dr Tański.

Koronawirus z Chin. Ważne wyniki badań Francuzów

Wcześniej szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski wyjaśniał, że pacjenci są "zmęczeni i przerażeni całą sytuacją". Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny zapowiedział z kolei, że 30 pacjentów - w tym ośmioro dzieci - pozostanie jednak w szpitalu dłużej, bo testy zostaną powtórzone.

Inspektor przyznał, że skoro Polacy lecieli tym samym samolotem co Francuzi z objawami, to byli dodatkowo narażeni. - Francja prowadzi istotne badania. Będziemy wiedzieli z czym nasi pasażerowie mogli się zetknąć - powiedział.

Koronawirus z Chin. 25 zarażonych w Europie

Liczba ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa w Chinach wzrosła do 361. W Państwie Środka odnotowano również 2829 nowe przypadki zakażenia, co oznacza, że łącznie to już 17 205 osób z potwierdzonym wirusem.

d1u4qy9

W Europie zakażonych jest 25 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1u4qy9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u4qy9