Trwa ładowanie...
d1j9jtl

Koronawirus. Wrocław. Tysięczny test w mobilnym punkcie badań. Niski procent pozytywnych wyników

Koronawirus we Wrocławiu. Już ponad tysiąc testów na obecność COVID-19 wykonano w mobilnym punkcie badań, jaki uruchomiono 4 maja przy Stadionie Wrocław. Na 100 przebadanych osób u 1,5 wykrywany jest pozytywny wynik.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Wrocław. Tysięczny test w mobilnym punkcie badań. Niski procent pozytywnych wyników
Koronawirus. Wrocław. Tysięczny test w mobilnym punkcie badań. Niski procent pozytywnych wyników (Getty Images)
d1j9jtl

4 maja przy Stadionie Wrocław uruchomiono pierwszy w mieście mobilny punkt badań na obecność koronawirusa. Szybko okazało się, że chętnych do przetestowania się jest tak wielu, że punkt musiał zmienić godziny otwarcia. Łącznie w tym miejscu wykonano już ponad tysiąc testów.

Wrocław. Koronawirus. Spore zainteresowanie testami

Jak się okazuje, zainteresowanie badaniami ciągle jest bardzo wysokie, mimo ostatniego spadku liczby nowych przypadków COVID-19. Wyniki są podobne do tych, jakie notuje się w pozostałej części kraju. Średnio na 100 przebadanych osób u 1,5 wykrywany jest pozytywny wynik.

d1j9jtl

- Średnio dziennie wykonujemy od 70 do 120 testów. 70 procent z nich to testy medyków, które wykonywane są tutaj pro bono. Około 20 procent, to osoby pracujące za granicą albo chcące przekroczyć granicę. Jadąc np. do Czech, czy Austrii potrzebują specjalnego zaświadczenia. Reszta to ludzie, którzy podejrzewają, że mogli mieć kontakt z osobą zakażoną - stwierdza Marcin Halbersztadt z przychodni Medfemina, która była inicjatorem powstania punktu.

ZOBACZ WIDEO: Sławomir Nitras: czuję się oszukany przez ministra Szumowskiego

Badania można wykonywać w dni powszednie między godz. 8 a 14. Dodatkowo punkt od pewnego czasu jest też czynny w soboty - od godz. 9 do 12. W punkcie mobilnym przy Stadionie Wrocław ciągle za darmo mogą się przebadać pracownicy służby zdrowia. W przypadku medyków konieczna jest jednak rejestracja na stronie internetowej testy-dla-medyka.pl.

d1j9jtl

Wrocław. Koronawirus. Jak działa mobilny punkt badań?

Aby skorzystać z mobilnego punktu badań na Stadionie Wrocław, należy przyjechać samochodem i skorzystać z bramy wjazdowej B. Przy wjeździe otrzymujemy do wypełnienia ankietę, sprawdzana jest również nasza tożsamość. Wszyscy pracownicy mobilnego punktu badań są odpowiednio zabezpieczeni - korzystają z kombinezonów ochronnych, gogli, maseczek.

Samo badanie trwa bardzo krótko i nie jest bolesne. Polega na pobraniu wydzieliny z nosa lub gardła za pośrednictwem specjalnej wymazówki. Próbka następnie trafia do probówki, po czym przewożona jest do laboratorium. Wyniki testów dostępne są od 24 do 48 godzin od momentu ich wykonania.

Cena komercyjnego badania od 9 maja wynosi 500 zł. Cały zysk wygenerowany przez mobilny punkt badań przeznaczony jest na walkę z koronawirusem.

Czytaj także: Legnica. Postrzelona 35-latka nie żyje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d1j9jtl

Podziel się opinią

Share

d1j9jtl

d1j9jtl