Trwa ładowanie...

Koronawirus. Wrocław. Policjanci-ozdrowieńcy oddali osocze. Chcą pomóc chorym na COVID-19

Koronawirus we Wrocławiu. Trzech policjantów z powiatu górowskiego zjawiło się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, by oddać swoje osocze. Funkcjonariusze niedawno zachorowali na COVID-19. Jako że ozdrowieli, teraz postanowili pomóc innym.

Koronawirus. Wrocław. Policjanci-ozdrowieńcy oddali osocze. Chcą pomóc chorym na COVID-19Źródło: Policja
d2r0xlb
d2r0xlb

Pod koniec marca doszło do zamknięcia komisariatu policji w Górze, po tym jak wykryto tam koronawirusa u kilku pracowników. Na szczęście funkcjonariusze wrócili do zdrowia, a teraz postanowili pomóc innym osobom zmagającym się z COVID-19.

Koronawirus. Wrocław. Policjanci oddali osocze

Jako że policjanci wyzdrowieli, ich organizm zaczął produkować przeciwciała zwalczające COVID-19. Ich osocze może być tym samym wykorzystane w leczeniu pacjentów zakażonych pacjentów. Z tej nowoczesnej terapii korzysta m. in. szpital jednoimienny przy ul. Koszarowej we Wrocławiu.

We wtorek trzech funkcjonariuszy z Góry zjawiło się we wrocławskim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, aby oddać osocze. Cała procedura przebiegła bardzo sprawnie i szybko i po powrocie do Góry policjanci mogli wrócić do pełnienia swoich obowiązków.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus na Śląsku. Mieszkańcy nie czują się bezpiecznie

Koronawirus. Wrocław. W mieście brakuje krwi

Przy okazji wizyty policjantów, którzy oddawali osocze, RCKiK apeluje do wrocławian, by w najbliższych dniach odwiedzili placówkę i oddali krew. W ostatnich tygodniach, w związku z pandemią koronawirusa, odnotowano bowiem znacznie mniejszą liczbę chętnych do dzielenia się życiodajnym płynem.

d2r0xlb

Efekt jest taki, że we Wrocławiu zaczyna brakować krwi. Szczególnie potrzebne są grupy O Rh-, O Rh+, A Rh-, A Rh+, B Rh-.

Sytuacja jest wyjątkowa i wzrasta liczba osób hospitalizowanych we wrocławskich szpitalach, przez co rośnie zapotrzebowanie na krew, a chętnych do jej oddania jest mniej niż zwykle. Na dodatek krwi nie można zbyt długo magazynować. Pobrany koncentrat krwinek czerwonych może być przetoczony pacjentowi tylko przez 42 dni od pobrania.

Koronawirus. Wrocław. RCKiK wprowadziło specjalne procedury w związku z pandemią

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia się koronawirusem podczas wizyty w RCKiK, wprowadzono szereg zmian. W okresie pandemii wprowadzono rejestrację telefoniczną. Aby zgłosić chęć oddania krwi, wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 71 371 58 24 w dni powszednie od godz. 8 do 17.

Dodatkowo na miejscu pracownicy dysponują sprzętem ochrony osobistej. W kolejce do RCKiK należy też stosować się do zasady dystansu społecznego - odstęp od kolejnej osoby musi wynosić minimum 2 metry.

Godziny pobierania krwi i osocza w RCKiK:

  • Krew w RCKiK przy ul. Czerwonego Krzyża 5/9 we Wrocławiu można oddać od poniedziałku do piątku, w godz. 7.00-17.30 lub w soboty, w godz. 7.30-12.00.
  • Płytki krwi pobierane są od poniedziałku do piątku, w godz. 7.00-12.00.
  • Osocze pobierane jest od poniedziałku do piątku, w godz. 7.00-16.00 lub w soboty, w godz. 7.30-11.00.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d2r0xlb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r0xlb