Trwa ładowanie...

Henryk Gulbinowicz nie żyje. Wiadomo, co znalazło się w jego testamencie

Kardynał Henryk Gulbinowicz nie żyje. W poniedziałek odczytano testament zmarłego duchownego. Wrocławska kuria zdradziła, co znalazło się w ostatniej woli kardynała Gulbinowicza.

Henryk Gulbinowicz nie żyje. Wiadomo, co znalazło się w jego testamencieHenryk Gulbinowicz nie żyje. Wiadomo, co znalazło się w jego testamencieŹródło: PAP, fot: PAP/Jacek Turczyk, Jacek Turczyk
d4ajqjz
d4ajqjz

Kardynał Henryk Gulbinowicz zmarł w poniedziałek o godz. 10.40 we Wrocławiu. Jeszcze tego samego dnia odczytano jego testament, po czym rozpoczęto przygotowania do pochówku byłego metropolity wrocławskiego. Ze względu na prośbę bliskich, data i miejsce pogrzebu nie zostaną jednak podane do wiadomości publicznej.

Henryk Gulbinowicz nie żyje. Wiadomo, co znalazło się w jego testamencie

Wrocławska kuria poinformowała za to, co znalazło się w testamencie kardynała Henryka Gulbinowicza. Okazuje się, że większość zapisek w ostatniej woli duchownego miała charakter duchowy. Zmarły 97-latek wspominał w testamencie swoje życie i dziękował wszystkim, których napotkał na swojej drodze.

Początkowo pojawiły się sugestie, że kardynał Henryk Gulbinowicz mógł zawrzeć w testamencie miejsce swojego pochówku. Zwłaszcza że na kilka dni przed śmiercią odwiedziła go delegacja z Watykanu, która poinformowała byłego metropolitę o karze otrzymanej za rzekome czynności o charakterze pedofilskim. W ten sposób Gulbinowicz stracił prawo pochówku we wrocławskiej katedrze.

Ksiądz Andrzej Kobyliński: Odchodzi do lamusa tradycyjna wersja Kościoła

Jako że Henryk Gulbinowicz nie wskazał w ostatniej woli miejsca pochówku, głos należeć będzie do jego rodziny. - Wiemy, że uroczystości pogrzebowe odbędą się poza archidiecezją wrocławską. Natomiast zgodnie z wolą zmarłego informacja o miejscu i czasie pogrzebu nie będzie podawana do wiadomości publicznej - powiedział Radiu Wrocław ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej.

d4ajqjz

Przedmioty pozostawione przez kardynała Henryka Gulbinowicza mają trafić do wrocławskiego oddziału Caritasu. Z kolei książki znajdujące się w jego bibliotece przekazane zostaną do biblioteki seminarium duchownego.

Henryk Gulbinowicz nie żyje. Msza żałobna w jego intencji 20 listopada

Wcześniej we wtorek archidiecezja wrocławska poinformowała, że 20 listopada odbędzie się msza żałobna w intencji kardynała Henryka Gulbinowicza. Dojdzie do niej w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu. Eucharystię będzie sprawował abp Józef Kupny oraz jego najbliżsi współpracownicy.

Również 20 listopada odbędzie się głosowanie Rady Miejskiej Wrocławia ws. odebrania Henrykowi Gulbinowiczowi tytułu honorowego obywatela miasta. W ostatnich dniach ruszyła też procedura mająca na celu zabranie mu Orderu Uśmiechu, a Lewica wnioskuje o odebranie duchownemu Orderu Orła Białego.

Ostatnie kontrowersje wokół zmarłego kardynała powiązane są z decyzją Watykanu. 6 listopada Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała komunikat, w którym poinformowała o karze nałożonej na hierarchę w związku z oskarżeniami o charakterze pedofilskim.

d4ajqjz

Duchowny miał wykorzystywać seksualnie nieletnich, a później jako metropolita wrocławski miał kryć księży pedofili - chociażby Pawła K., który był przenoszony z parafii na parafię po ujawnianiu kolejnych skandali pedofilskich. Obecnie K. odsiaduje wyrok za gwałt. Z tego względu kardynał Henryk Gulbinowicz stracił prawo do pochówku w katedrze. Otrzymał też zakaz używania insygniów biskupich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4ajqjz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ajqjz