Trwa ładowanie...

Dolny Śląsk. Skrzynki z darmowymi podpaskami i tamponami w szkołach. Pierwszy taki projekt w Polsce

Nawet w stu dolnośląskich szkołach pojawią się wkrótce różowe skrzynki z darmowymi podpaskami i tamponami dla uczennic. Wszystko w ramach akcji "Różowa skrzyneczka", której celem jest pomoc dziewczynom podczas menstruacji.

Dolny Śląsk. Skrzynki z darmowymi podpaskami i tamponami w szkołach. Pierwszy taki projekt w PolsceDolny Śląsk. Skrzynki z darmowymi podpaskami i tamponami w szkołach. Pierwszy taki projekt w PolsceŹródło: Różowa skrzyneczka
d182ohb
d182ohb

W wielu krajach zagranicznych tego typu szafki nie są niczym nowym. W Polsce jednak tego typu akcje nie były dotąd prowadzone. Na Dolnym Śląsku lada moment się to zmieni - skrzynki z darmowymi podpaskami i tamponami mają się pojawić łącznie nawet w stu placówkach.

Dolny Śląsk. Skrzynki z darmowymi podpaskami i tamponami w szkołach. Pierwszy taki projekt w Polsce

Dobre wieści przekazało Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet. To właśnie ono zgłosiło stosowny projekt i otrzymało grant z Kulczyk Foundation. Dzięki temu możliwe będzie zamontowanie nawet stu różowych skrzyneczek w dolnośląskich szkołach.

"Jego celem jest pomoc dziewczynkom i dzieciom transpłciowym dotkniętym ubóstwem menstruacyjnym, wykluczonym ze względu na utrudniony dostęp do środków higieny osobistej na czas menstruacji w szkołach i przestrzeni publicznej" - czytamy na stronie akcji "Różowa skrzyneczka".

Polacy boją się koronawirusa. Przez to nie chodzą na badania

Obecnie tego typu skrzynki montowane są w pojedynczych placówkach - kilka znajdziemy je w Bydgoszczy, Warszawie, Krakowie czy Poznaniu. Jednak we Wrocławiu jest ich najwięcej, a za sprawą grantu z Kulczyk Foundation będzie ich jeszcze więcej - i to na terenie całego Dolnego Śląska.

d182ohb

Wrocław. Fundacja Centrum Praw Kobiet postawiła pierwszą skrzyneczkę

Jak zwracają uwagę inicjatorzy akcji "Różowa skrzyneczka", wszystko zaczęło się od działań Fundacji Centrum Praw Kobiet i jej oddziału we Wrocławiu. To ona stała za pierwszym ulokowaniem takiej skrytki w stolicy Dolnego Śląska.

Fundacja szybko stała się też obiektem ataków, ale jak zapowiada na swoich stronach na Facebooku, "będzie bronić swojej ukochanej córki (skrzynki - dop. aut.) ze wszystkich sił".

"Kobiety i dziewczynki, które doznają przemocy ekonomicznej, ze strony swoich mężów/partnerów czy ojców mają bardzo ograniczony dostępu do podpasek/tamponów. Niektóre są go kompletnie pozbawione. Przemoc ekonomiczna polega na tym, że wydziela się pieniądze, nie pozwala kobiecie na posiadanie własnego konta, a nawet pójście do pracy. Centrum Praw Kobiet pomaga osobom doświadczającym takich sytuacji" - tłumaczy organizacja.

Zwraca też ona uwagę na to, że często dziewczynki m.in. z Domów Dziecka mają mocno ograniczony dostęp do podpasek. "Jeśli zdarzy się, że kilka z nich miesiączkuje na raz, muszą dzielić się ostatnią paczką. Niektóre mają bardzo obfite krwawienia i potrzebują więcej niż mogą dostać. Podobna sytuacja dotyka siostry zakonne. Środki higieniczne są im wydawane z pominięciem ich fatycznych potrzeb" - wyjaśnia fundacja.

d182ohb

Pozostaje mieć nadzieję, że dzięki działaniom Fundacji Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu oraz takim akcjom jak "Różowa skrzyneczka", problem uda się rozwiązać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d182ohb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d182ohb