Trwa ładowanie...

Dolny Śląsk. Premier Saksonii odwiedził Wrocław. Współpraca z Niemcami nabiera tempa

Współpraca międzyregionalna po kryzysie spowodowanym przez epidemię koronawirusa, a w szczególności kooperacja w ramach projektu CASUS to najważniejsze tematy dzisiejszego spotkania marszałka Cezarego Przybylskiego z Premierem Wolnego Państwa Saksonia Michaelem Kretschmerem. W rozmowach uczestniczył także Wojciech Murdzek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dolny Śląsk. Premier Saksonii odwiedził Wrocław. Współpraca z Niemcami nabiera tempaŹródło: Materiały prasowe
d134vtm
d134vtm

Współpraca Dolnego Śląska i Saksonii w ostatnich miesiącach była bardzo ważnym elementem walki ze skutkami epidemii koronawirusa. Niemieccy partnerzy przesyłali do Polski środki ochrony osobistej, które trafiały później do dolnośląskich szpitali, a laboratorium w Dreźnie przeprowadzało dziennie 300 testów na obecność koronawirusa dla dolnośląskiego sanepidu.

W podziękowaniu za wsparcie, jeszcze w maju, podczas sesji sejmiku województwa, premier Kretschmer został uhonorowany przez dolnośląski sejmik odznaką honorową Zasłużony Dla Województwa Dolnośląskiego.

Dolny Śląsk. Premier Saksonii odwiedził Wrocław

- Dolny Śląsk i Saksonię łączą ponad dwudziestoletnie przyjacielskie relacje. Nie byłby one jednak możliwe gdyby nie ludzie, którzy swoim zaangażowaniem pozwalają je budować. Taką właśnie osobą jest premier Michael Kretschmer, przyjaciel Dolnego Śląska i Polski. Raz jeszcze serdecznie dziękuję, za wsparcie, jakie Saksonia okazała nam w ostatnich tygodniach. Jestem przekonany, że przed nami jeszcze wiele lat dobrej i budującej współpracy - mówił wówczas marszałek Cezary Przybylski.

ZOBACZ WIDEO: Wybory 2020. Jak głosować, żeby głos był ważny - PKW

Doskonale układająca się współpraca między naszymi regionami zyska wkrótce dodatkowy impuls. Wszystko za sprawą rozwijającego się projektu CASUS, czyli funkcjonującego w Goerlitz centrum badawczego, które skupia środowiska naukowe m.in. z Polski i Niemiec.

d134vtm

Już dziś, wobec trwającej cały czas epidemii koronawirusa, zgromadzeni tam specjaliści oraz sprzęt pracują zarówno nad tworzeniem nowych szczepionek, jak i prognozowaniu modeli ewentualnego rozprzestrzeniania się pandemii. Naukowcy wykorzystują innowacyjne metody z zakresu matematyki, badań systemów teoretycznych, sztucznej inteligencjiinteligencji, symulacji oraz data science.

Dolny Śląsk. Kolejny wspólny projekt Polski i Niemiec

- Podczas dzisiejszego spotkania z marszałkiem, ministrem nauki i dyrektorem naukowym HZDR Drezno rozmawialiśmy o kierunkach naszej przyszłej współpracy. Ważnym tematem jest kooperacja saksońskich i polskich uczelni wyższych oraz kierunki badań naukowych możliwych do zrealizowania w ramach nowego, interdyscyplinarnego Centrum CASUS, które może stać się wspólnym, transgranicznym projektem - wyjaśnia Michel Kretschmer, premier Wolnego Państwa Saksonia.

CASUS łączy inteligencję z wysoce złożonymi, szczegółowymi modelami cyfrowymi. Tam, gdzie nie ma wiarygodnych danych pomiarowych, pomaga wykorzystać prognozy symulacji cyfrowych, możliwie tak szczegółowe, aby uzupełnić naszą niepełną wiedzę w oparciu o przygotowane modele. W ten sposób sztuczna inteligencja pomaga uwidocznić złożone relacje między danymi.

Specjaliści centrum badawczego współpracują z naukowcami z różnych ośrodków naukowych zarówno z Niemiec, jak i z zagranicy. Niezwykle aktualnymi obszarami badawczymi są m.in. konsekwencje postępujących zmian klimatycznych czy prace nad stworzeniem pojazdów autonomicznych.

d134vtm

- Jako region od lat stawiamy na innowacje i doceniamy ich rolę w rozwoju gospodarczym. Cieszę się, że nasi specjaliści uczestniczą w tym przedsięwzięciu naukowym. Jestem przekonany, że efekty prac zespołu badawczego już wkrótce stanowić będą o przyszłości naszego regionu - podsumowuje marszałek Cezary Przybylski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d134vtm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d134vtm