Trwa ładowanie...
d1xdo2o

Cmentarze zamknięte 1 listopada? Znamy stanowisko rządu

Premier Mateusz Morawiecki oficjalnie ogłosił nowe restrykcje związane z walką z pandemią. Od soboty, 24 października cała Polska znalazła się w tzw. czerwonej strefie. Wielu obywateli zadaje sobie pytanie, co ze świętem zmarłych, które w naszym kraju obchodzone jest 1 listopada. Rząd wstrzymał się z decyzją do przyszłego tygodnia.
Share
Cmentarze zamknięte 1 listopada? Znamy stanowisko rządu
Cmentarze zamknięte 1 listopada? Znamy stanowisko rząduŹródło: PAP, Fot: PAP/Mateusz Marek, Mateusz Marek
d1xdo2o

1 listopada tuż, tuż. Tymczasem w sobotę, 24 października w życie weszły nowe regulacje w związku z pandemią koronawirusa. Według kolejnych obostrzeń, seniorzy powyżej 70. roku życia proszeni są o ograniczenie przemieszczania się.

Niemniej, zasady te nie dotyczą sprawowania lub uczestnictwa w sprawowaniu kultu religijnego. Podczas ostatniej konferencji premiera nie zostały podane nowe obostrzenia dotyczące kościołów lub cmentarzy na 1 listopada.

Cmentarze zamknięte 1 listopada? Znamy stanowisko rządu

Tymczasem Wszystkich Świętych już w przyszły weekend. - Decyzję zostawiamy na przyszły tydzień. Wtedy będziemy widzieli, jak wygląda krzywa przyrostu zakażeń i wówczas zostaną podjęte decyzje. Powtarzam apel o odwiedzenie grobów bliskich parę dni wcześniej lub później. Najważniejsze, aby nie było wielkiej kumulacji osób w jednym miejscu, również na obszarach, gdzie kupuje się znicze lub kwiaty. Zostańmy w domach - podsumował premier Mateusz Morawiecki.

d1xdo2o

Co z maseczką w busie, taksówce, samolocie? Rzecznik policji rozwiewa wątpliwości

Wiadomo, że rząd dyskutował już z Episkopatem Polski na temat zamknięcia cmentarzy 1 listopada. Wtedy zawarto porozumienie i zdecydowano, by tego nie robić. Od rozmów minęło jednak sporo czasu, a drastyczny wzrost liczby zachorowań skłania do ponownego przemyślenia pomysłu.

Tak czy inaczej, księża mają apelować do wiernych, by ci odwiedzali cmentarze przed lub po 1 listopada. Wszystko po to, by nie kumulować w jednym miejscu dużych grup ludzi. Podczas Wszystkich Świętych nekropolie zawsze pękają w szwach, nie wspominając o sklepach ze zniczami czy kwiatami. Brak odgórnego zakazu wejścia na cmentarze może spowodować, że wielu obywateli nie posłucha sugestii rządzących.

d1xdo2o

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1xdo2o

Podziel się opinią

Share
d1xdo2o
d1xdo2o