Trwa ładowanie...
d3z15aa

Wrocław: Start programu "Złap deszcz 2020"

Program " Złap deszcz 2020" ruszył w poniedziałek, 3 lutego. Ma on zmotywować mieszkańców Wrocławia do gromadzenia wody deszczowej. W tym roku miasto przeznaczyło na ten cel dwukrotnie większe fundusze, czyli 500 tysięcy złotych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To już druga edycja programu "Złap deszcz". Wnioski o dofinansowanie można zgłaszać do 30 września.
To już druga edycja programu "Złap deszcz". Wnioski o dofinansowanie można zgłaszać do 30 września. (Urząd Miasta Wrocław)
d3z15aa

Program "Złap deszcz 2020"

To już druga odsłona programu w ramach projektu "Złap deszcz". Projekt jest propozycją Biura Wody i Energii Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Miasto stara się zmotywować mieszkańców do gromadzenia wody deszczowej i przeznaczania jej do celów gospodarczych, zamiast wykorzystywania wody zdatnej do picia.
Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk podkreślił, że w poprzedniej edycji zainteresowanie programem przerosło oczekiwania ratusza. W 2019 roku miasto zwiększyło kwotę dofinansowania do 250 tysięcy złotych w trakcie programu i mimo to nie miało możliwości wsparcia wszystkich wnioskujących. "Teraz startujemy od kwoty 500 tysięcy złotych, bo widzimy, że zainteresowanie mieszkańców i ich proekologiczna postawa są na bardzo wysokim poziomie" – mówił na poniedziałkowej konferencji prezydent Wrocławia.

Sukces pierwszej edycji "Złap deszcz"

Pierwsza edycja programu "Złap deszcz" przypadła na sierpień 2019 roku, już po kilku dniach okazało się, że odniesie on sukces. Wrocławianie zgłaszali się tak licznie, że po kilku dniach ratusz zdecydował o zwiększeniu dotacji z 80 tysięcy złotych aż do 250 tysięcy złotych. Doszło do realizacji około 100 wniosków, średnia kwota dofinansowania wyniosła 2990 złotych. Mieszkańcy Wrocławia najchętniej przeznaczali dotację na pojemniki naziemne i podziemne (aż 89 realizacji), dzięki programowi powstały również studnie chłonne i ogrody deszczowe.

d3z15aa

Dlaczego miasto zachęca do zbierania deszczówki?

Tak zwana deszczówka to bezpłatne źródło wody, która zamiast trafiać do kanalizacji, może służyć chociażby do podlania ogródka, czy roślin na balkonie. Zbieranie wody deszczowej pomaga odciążyć system kanalizacyjny, dzięki czemu maleją koszty jego utrzymania. Jak wykazują badania dzięki gromadzeniu deszczówki można łatwo zmniejszyć wykorzystanie wody pitnej o 50 proc. Wnioski o dofinansowanie w ramach programu "Złap deszcz 2020" można składać do 30 września.

d3z15aa

Podziel się opinią

Share
d3z15aa
d3z15aa