Trwa ładowanie...

Kwarantanna. Po powrocie z Czech problemy. Co z osobami pracującymi za granicą?

W związku z trudną sytuacją epidemiologiczną na terenie Czech, od najbliższej soboty osoby wjeżdżające do Polski z terytorium naszych południowych sąsiadów objęte będą obowiązkową kwarantanną. Rząd przedstawił jedynie dwie możliwości jej uniknięcia - ważne szczepienie lub test wykonany 48 godzin przed wjazdem do Polski. Co z pracownikami transgranicznymi?

Share
Kwarantanna. Po powrocie z Czech problemy. Co z osobami pracującymi za granicą?Kwarantanna. Po powrocie z Czech problemy. Co z osobami pracującymi za granicą?Źródło: WP, fot: Mateusz Madejski
d1p9vgs

W Czechach szaleje brytyjska odmiana koronawirusa. Premier kraju Andriej Babisz zapowiedział w środę zaostrzenie środków w walce z pandemią. To konieczne, by zapobiec katastrofie w szpitalach. Według ostatnich danych, w Czechach we wtorek przybyło aż 15 672 chorych na COVID-19. To najwyższy bilans od 6 stycznia. 

Kwarantanna. Po powrocie z Czech problemy. Co z osobami pracującymi za granicą?

Kiepska sytuacja u sąsiadów spowodowała, że polski rząd zdecydował się na reakcję. Od najbliższej soboty osoby wjeżdżające do Polski z Czech będą musiały poddać się obowiązkowej kwarantannie.

Polski rząd ma świadomość tego, że kwarantanna po powrocie z Czech (jak również Słowacji) może być utrudnieniem dla części społeczeństwa. Można jej uniknąć tylko posiadając ważne szczepienia lub okazując negatywny wynik testu na obecność COVID-19, wykonanego w ciągu 48 godzin przed powrotem do kraju. 

Prof. A. Fal: odporność stadną możemy nabyć już jesienią tego roku

Granice nie zostają całkowicie zamknięte, ale ruch będzie znacznie utrudniony. Kwarantanna dotyczy zarówno osób podróżujących transportem zbiorowym, jak i przemieszczających się prywatnymi samochodami.

d1p9vgs

Kwarantanna po powrocie z Czech. Co z pracownikami transgranicznymi?

Czy kwarantanna dotyczy pracowników transgranicznych? W końcu na Dolnym i Górnym Śląsku wielu mieszkańców jeździ za pracą do Czech. Niestety, w komunikatach rządowych nie ma ani słowa o osobach, które mieszkają w Polsce, a na co dzień pracują w Czechach.

Nie wspomniano o nich także na konferencji prasowej. Niewykluczone, że będą one musiały poddawać się testom co dwa dni, co na dłuższą metę wydaje się wręcz niewykonalne ze względu na czas i koszta. 

Problem dotyczy sporej grupy osób. Wielu Polaków mieszkających przy granicy z Czechami pracuje właśnie u naszych sąsiadów. Zaskakującym jest więc fakt, że rząd nie wspomniał o ich sytuacji podczas ustalania nowych przepisów. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1p9vgs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p9vgs
d1p9vgs