Trwa ładowanie...

Koronawirus. Wrocław. Profesor Drąg z politechniki w drodze do zablokowania wirusa

Enzym, którego działanie może być istotne w walce z koronawirusem, bada wrocławski naukowiec. - Jeżeli wyobrazimy sobie, że ten enzym jest zamkiem, my dorabiamy klucze – wyjaśnia prof. Marcin Drąg

Koronawirus. Wrocław. Profesor Drąg z politechniki w drodze do zablokowania wirusaŹródło: Materiały prasowe
d1ncrt4
d1ncrt4

Profesor ogłosił: - To nasz drugi strzał w koronawirusa i COVID-19. Są w nim dwie proteazy, ta druga, jeszcze nie opisana to SARS-CoV-2-PLpro odpowiedzialna za dojrzewanie wirusa i procesowanie ludzkich białek, tak by komórka ludzka nie mogła się bronić w czasie inwazji wirusa - wyjaśniał Drąg na swoim ferjsbukowym profilu.

Według szefa zespołu z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Politechniki Wrocławskiej enzym ten to doskonały cel do poszukiwania nowych czy retargetowania znanych leków.

- Teraz dokładnie zbadaliśmy tę proteazę. Opracowaliśmy związki selektywnie hamujące jej działanie. To według naszej wiedzy pierwszy raport na temat działania i funkcji tego enzymu! Wszystkie dane oczywiście dostępne za darmo i bez patentowania - pochwalił się Drąg.

d1ncrt4

Te związki selektywnie hamujące działanie proteazy nie działają na białka ludzkie, więc mogą być uzyte do produkcji leków na COVID-19.

Koronawirus. Amerykanie współłracują z Wrocławiem

#

Naukowiec poinformował także o świetnej współpracy podczas badań z kolegami z USA – Shaun Olsen (Medical University of South Carolina/ University of Texas Health Science Center at San Antonio), Tony Huang and Miklos Bekes (New York University School of Medicine) oraz Scott Snipas (Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute).

Wybitny chemik prof. Marcin Drąg otrzyma w tym roku Nagrodę Wrocławia, co prezydent miasta Jacek Sutryk ogłosił na początku kwietnia. Nagrodę tę dostanie także prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego i dolnośląski wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

d1ncrt4

Zobacz film: Koronawirus w Polsce. Krzysztof Simon: Większego napływu pacjentów nasza służba zdrowia nie wytrzyma

d1ncrt4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ncrt4