ycipk-1l6ge7
NEWSY

Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Sprawdź, jak oddać głos na kandydatów w wyborach parlamentarnych

13 października wybory parlamentarne. W najbliższą niedzielę lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21. Państwowa Komisja Wyborcza informuje, jak trzeba głosować, żeby nasz głos był ważny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory do Sejmu i Senatu w niedzielę 13 października 2019 r.
Wybory do Sejmu i Senatu w niedzielę 13 października 2019 r. (PAP, Fot: PAP)
ycipk-1l6ge7

Aby wziąć udział w wyborach parlamentarnych i zagłosować 13 października trzeba pójść do lokalu wyborczego. Tam każdy z wyborców musi przedstawić dowód tożsamości ze zdjęciem. Może to być np. dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport.

Jak głosować w wyborach do Sejmu

Jeśli jesteśmy w spisie wyborców, komisja wyborcza wyda nam dwie karty do głosowania. Ich odbiór trzeba obowiązkowo potwierdzić podpisem w spisie wyborców.

ycipk-1l6ge7

Każda karta do głosowania powinna być ostemplowana pieczęcią odwodowej komisji wyborczej i mieć wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej.

Karta do głosowania w wyborach do Sejmu zawiera listy z kandydatami na posłów. Ich nazwiska będą na szarym tle. Każda z list ma podany w tytule numer i nazwę lub skrót nazwy komitetu wyborczego. Może mieć też znak graficzny komitetu.

Znajdź listę kandydatów, na którą chcesz głosować. Postaw znak X w kratce przy nazwisku wybranego kandydata, wyłącznie na tej liście. Znak X to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.
Jeżeli postawisz znak X na więcej niż jednej liście kandydatów albo nie postawisz go wcale, Twój głos będzie nieważny.

Jak oddać ważny głos w wyborach do Senatu

ycipk-1l6ge7

Nazwiska na karcie do głosowania w wyborach do Senatu będą na żółtym tle. Pod nazwiskiem kandydata na senatora będzie nazwa lub skrót nazwy jego komitetu wyborczego, a obok może być znak graficzny komitetu.

Znajdź kandydata, na którego chcesz zagłosować. Postaw znak X w kratce wyłącznie przy nazwisku tego kandydata. Jeżeli postawisz znak X w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata albo nie postawisz go wcale, Twój głos będzie nieważny.

Informacje, w jaki sposób oddać głos znajdziesz na dole kartach do głosowania. Jeśli nadal będziesz mieć wątpliwości, jak zagłosować, zapytaj członków obwodowej komisji wyborczej.

PKW przygotowała specjalne spoty z powyższymi instrukcjami. Są dostępne we wszystkich serwisach internetowych Komisji praz jej profilach w mediach społecznościowych. Filmiki są dostępne także w wersji z tłumaczeniem na język polski migowy.

ycipk-1l6ge7

Źródło: PKW

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zandberg pod debacie w TVN24: zabrakło liderów KO i PiS

ycipk-1l6ge7
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1l6ge7

ycipk-1l6ge7
ycipk-1l6ge7