Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Lista kandydatów i ich program wyborczy

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca - tego dnia dojdzie do pierwszej tury. PKW zaakceptowała 11 kandydatów na urząd. Oto lista kandydatów i ich programy wyborcze.

Share
Wybory 2020. Lista kandydatów i ich program wyborczyŹródło: Getty Images, Gallo Images
dwd0p91

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca ze względu na pandemię koronawirusa. Ich przesunięcie w czasie podyktowane było tym, że w maju warunki nie sprzyjały temu, by Polacy masowo poszli do lokali wyborczych. Groziło to bowiem dalszym rozprzestrzenianiem się COVID-19.

Wybory 2020. Lista kandydatów na prezydenta

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała listę 11 kandydatów na urząd prezydenta RP. Są to:

 • Robert Biedroń, Lewica
 • Krzysztof Bosak, Konfederacja
 • Andrzej Duda, kandydat bezpartyjny popierany przez PiS
 • Szymon Hołownia, kandydat bezpartyjny
 • Marek Jakubiak, Federacja dla Rzeczpospolitej
 • Władysław Kosiniak - Kamysz, PSL
 • Mirosław Piotrowski, Ruch Prawdziwa Europa
 • Paweł Tanajno, kandydat bezpartyjny
 • Rafał Trzaskowski, Koalicja Obywatelska
 • Waldemar Witkowski, kandydat bezpartyjny
 • Stanisław Żółtek, Kongres Nowej Prawicy

ZOBACZ WIDEO: Wybory prezydenckie 2020. Kiedy poznamy wyniki? Wojciech Hermeliński wskazał datę

Wybory 2020. Robert Biedroń - program wyborczy

Robert Biedroń w programie wyborczym obiecał m.in. emeryturę minimalną, która na rękę wynosiłaby 1600 zł. Zapowiedział też przeznaczenie większych sum pieniędzy na polską służbę zdrowia i milion tanich mieszkań na wynajem.

dwd0p91

Biedroń chce też organizować europejski szczyt klimatyczny w Polsce. Kandydat Lewicy zamierza też odpolitycznić takie instytucje jak Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy Krajowa Rada Sądownictwa.Więcej o jego programie wyborczym TUTAJ.

Wybory 2020. Krzysztof Bosak - program wyborczy

Krzysztof Bosak stoi na stanowisku, że Polska powinna być nowoczesną republiką, a dla władzy najważniejszy powinien być naród polski. Kandydat Konfederacji uważa, że instytucje kontroli państwa powinny znajdować się w rękach opozycji, która tym samym mogłaby spoglądać władzy na ręce.

Bosak zapowiedział też, że nigdy nie podpisze ustawy, która zwiększałaby podatki w Polsce. Zamierza też chronić tradycyjnych wartości jak małżeństwo czy ochrona życia. Więcej o jego programie wyborczym TUTAJ.

Wybory 2020. Andrzej Duda - program wyborczy

Andrzej Duda zamierza kontynuować reformy przeprowadzane przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Zapowiedział dalsze wsparcie dla programu 500 plus. Duda jest też orędownikiem podpisania Karty Rodziny i dodatku solidarnościowego w okresie pandemii koronawirusa. Więcej o jego programie wyborczym TUTAJ.

dwd0p91

Wybory 2020. Szymon Hołownia - program wyborczy

Szymon Hołownia zapowiedział odpolitycznienie prokuratury i organów ścigania, uporządkowanie sytuacji w sądownictwie. Hołownia zapowiada poparcie dla takich programów jak 500 plus czy finansowanie przez państwo leczenia in vitro. Oferuje też pół roku bez podatków, 2080 złotych dla bezrobotnych i samozatrudnionych, którzy stracili pracę przez epidemię koronawirusa. Więcej o jego programie wyborczym TUTAJ.

Wybory 2020. Marek Jakubiak - program wyborczy

Marek Jakubiak chce wzmocnienia pozycji ustrojowej prezydenta poprzez zwiększenie jego kompetencji w zakresie zarządzania polską armią. Chce też, aby prezydent miał więcej do powiedzenia ws. polityki zagranicznej. Jego zdaniem, kwota wolna od podatku powinna wynosić 12 minimalnych pensji.

Wybory 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz - program wyborczy

Władysław Kosiniak-Kamysz w swoim programie wyborczym zapowiedział zatrudnienie w kancelarii prezydenta ministrów z wszystkich partii parlamentarnych, tak aby głowa państwa była otwarta na różne środowiska. Chce też zwiększenia wydatków na armię i służbę zdrowia. Opowiada się za zerowym VAT-em na zdrową żywność i systematycznym odchodzeniem od węgla na rzecz zielonej energii. Więcej o jego programie wyborczym TUTAJ.

Wybory 2020. Mirosław Piotrowski - program wyborczy

Mirosław Piotrowski jest orędownikiem "nowoczesnego konserwatyzmu". Jest za radykalną obniżką podatków, reformą ZUS-u, dofinansowania i naprawienia opieki zdrowotnej i wygaszania sporów z Unią Europejską. Piotrowski zapowiada też ochronę życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Więcej o jego programie wyborczym TUTAJ.

dwd0p91

Wybory 2020. Paweł Tanajno - program wyborczy

Paweł Tanajno zapowiada, że prezydent powinien przede wszystkim bronić obywateli, wychodzić poza mechanizmy władzy i mówić obywatelom prawdę - nawet jeśli może im się nie spodobać. Tanajno uważa też, że prezydent powinien stać na straży władzy bezpośredniej suwerena. Więcej o jego programie wyborczym TUTAJ.

Wybory 2020. Rafał Trzaskowski - program wyborczy

Rafał Trzaskowski zapowiada poparcie dla związków partnerskich. Zamierza też dbać o prawa kobiet i mniejszości. Opowiedział się za dalszym funkcjonowaniem programu 500 plus, rozdzieleniem funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratura generalnego. Więcej o jego programie wyborczym TUTAJ.

Wybory 2020. Waldemar Witkowski - program wyborczy

Waldemar Witkowski popiera m.in. ujednolicenie składek ZUS i uproszczeniem rozliczeń. Dodatkowo popiera likwidację KRUS poprzez przyłączenie do ZUS, zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną - do co najmniej 8 lub 9 procent PKP. Chce też powrotu do szkół gabinetów dentystycznych i pielęgniarskich. Więcej o jego programie wyborczym TUTAJ.

Wybory 2020. Stanisław Żółtek - program wyborczy

Stanisław Żółtek w swoim programie wyborczym obiecał m.in. sprywatyzowanie opieki zdrowotnej, zmniejszenie liczby urzędów i urzędników oraz uznanie wolności religijnej. Żółtek opowiada się też za zmianą ustroju w Polsce na prezydencki, dzięki czemu głowa państwa zyskałaby dodatkowe prawa. Równocześnie popiera ideę przekazania gminom części kompetencji. Chciałby też opuszczenia przez Polskę Unii Europejskiej. Więcej o jego programie wyborczym TUTAJ.

dwd0p91

Wybory 2020. Kiedy się odbędą?

I tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się w niedzielę 28 czerwca. Lokale wyborcze będą czynne w całym kraju od 7:00 do 21:00. Ewentualną II turę zaplanowano na niedzielę 12 lipca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

dwd0p91
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwd0p91
dwd0p91