Trwa ładowanie...
dhid4v6

Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne - instrukcja

Wybory 2020 odbędą się 28 czerwca w formule hybrydowej - będziemy mogli oddać swój głos w sposób tradycyjny, ale wybrani będą mogli również skorzystać z głosowanie korespondencyjnego. Kto może głosować listownie? I jak to zrobić?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne - instrukcja
Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne - instrukcja (PAP)
dhid4v6

Wybory 2020. Kto może głosować korespondencyjnie?

Wybory 2020 odbędą się 28 czerwca - tego dnia odbędzie się pierwsza tura. Głosowanie korespondencyjne dotyczy tych wyborców, którzy zgłosili taką chęć w odpowiednim terminie. W przypadku Wrocławia na głosowanie w sposób listowny zdecydowało się nieco ponad 3800 osób. Oznacza to, że zainteresowanie taką formą wyborów wśród wrocławian jest dość nikłe, bo uprawnionych do głosowania w stolicy Dolnego Śląska jest ok. 490 tys. obywateli.

Zamiar głosowania korespondencyjnego wyborca musiał wcześniej zgłosić komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców lub drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy e-PUAP. Czas na to minął 16 czerwca.

dhid4v6

Dodatkowo głosowanie korespondencyjne jest możliwe w przypadku osób, które 28 czerwca będą objęte kwarantanną lub izolacją. One mogły zgłosić chęć oddania głosu w sposób korespondencyjny do 23 czerwca. Chyba że po tym okresie rozpoczęły kwarantannę lub izolację, to termin minął 26 czerwca.

ZOBACZ WIDEO: Wybory 2020. Jak głosować, żeby głos był ważny - PKW

Osoby przebywające za granicą zamiar głosowania korespondencyjnego mogły zgłaszać konsulowi do 15 czerwca.

dhid4v6

Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne - podstawowe zasady

Uprawniony do głosowania korespondencyjnego przed dniem wyborów otrzymał na swój adres zameldowania pakiet wyborczy. Pakiety wyborcze były dostarczane do 23 czerwca, a w przypadku osób podlegających kwarantannie czy izolacji, które zgłosiły zamiar głosowania korespondencyjnego po 16 czerwca - do 26 czerwca.

  • Pakiet wyborczy zawiera:
  • kartę do głosowania
  • kopertę na kartę do głosowania
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu
  • instrukcję głosowania
  • kopertę zwrotną.

Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne - jak głosować?

Na karcie do głosowania trzeba zaznaczyć znakiem "X" tylko jednego kandydata na urząd prezydenta RP. Postawienie znaku "X" przy kilku nazwiskach lub niepostawienie go w ogóle sprawi, że głos będzie nieważny.

dhid4v6

Wypełnioną kartę do głosowania należy umieścić w specjalnie do tego przeznaczonej kopercie na kartę do głosowania i ją zakleić. Później trzeba jeszcze wypełnić oświadczenie o osobistym i tajnym głosowaniu, wpisując swoje imię, nazwisko, numer PESEL i opatrując je własnoręcznym podpisem.

Oświadczenie wraz z zaklejoną kopertą zawierającą kartę do głosowanie trzeba umieścić w kopercie zwrotnej, którą również należy zakleić. Na kopercie zwrotnej umieszczamy natomiast adres i numer właściwej obwodowej komisji wyborczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

dhid4v6

Podziel się opinią

Share

dhid4v6

dhid4v6