Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne - instrukcja

Wybory 2020 odbędą się w formule hybrydowej - będziemy mogli 28 czerwca oddać głos w sposób tradycyjny, ale wybrani będą mogli również skorzystać z głosowanie listownego. Kto może głosować korespondencyjnie? I jak to zrobić?

Share
Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne - instrukcjaŹródło: PAP
dwd0p91

Wybory 2020. Kto może głosować korespondencyjnie?

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca. Głosowanie korespondencyjne dotyczy tych wyborców, którzy zgłosili taką chęć. We Wrocławiu na głosowanie listowne zdecydowało się nieco ponad 3800 osób. Oznacza to, że zainteresowanie taką formą wyborów wśród wrocławian jest bardzo nikłe, bo uprawnionych do głosowania w stolicy Dolnego Śląska jest ok. 490 tys. obywateli.

Zamiar głosowania korespondencyjnego wyborca musiał wcześniej zgłosić komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców lub drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy e-PUAP. Wyborca miał na to czas do 16 czerwca.

Dodatkowo głosowanie korespondencyjne jest możliwe w przypadku osób, które 28 czerwca będą objęte kwarantanną lub izolacją. One mogły zgłosić chęć oddania głosu w sposób listowny do 23 czerwca. Chyba że po tym okresie rozpoczęły kwarantannę lub izolację, to termin mijał 26 czerwca.

ZOBACZ WIDEO: Wybory 2020. Jak głosować, żeby głos był ważny - PKW

Osoby przebywające za granicą zamiar głosowania korespondencyjnego mogły zgłaszać konsulowi do 15 czerwca.

dwd0p91

Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne - podstawowe zasady

Każdy uprawniony do głosowania przed dniem wyborów otrzyma na swój adres zameldowania pakiet wyborczy. Pakiety wyborcze były dostarczane do 23 czerwca, a w przypadku osób podlegających kwarantannie, które zgłosiły zamiar głosowania korespondencyjnego po 16 czerwca - do 26 czerwca.

  • Pakiet wyborczy zawiera:
  • kartę do głosowania
  • kopertę na kartę do głosowania
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu
  • instrukcję głosowania
  • kopertę zwrotną.

Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne - jak głosować?

Na karcie do głosowania należy zaznaczyć znakiem "X" tylko jednego kandydata. Postawienie znaku "X" przy kilku nazwiskach lub niepostawienie go w ogóle sprawi, że oddany przez nas głos będzie nieważny.

Wypełnioną kartę do głosowania należy umieścić w specjalnie do tego przeznaczonej kopercie na kartę do głosowania i ją zakleić. Później trzeba jeszcze wypełnić oświadczenie o osobistym i tajnym głosowaniu, wpisując swoje imię, nazwisko, numer PESEL i opatrując je własnoręcznym podpisem.

Oświadczenie wraz z zaklejoną kopertą zawierającą kartę do głosowanie trzeba umieścić w kopercie zwrotnej, którą również należy zakleić. Na kopercie zwrotnej umieszczamy natomiast adres i numer właściwej obwodowej komisji wyborczej.

dwd0p91
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwd0p91
dwd0p91