Trwa ładowanie...

Wrocław. Złoty Kiosk opuszcza Ołbin. Tylko na jakiś czas

Mała, niestandardowa galeria sztuki, która ostatnio ulokowana była na jednym z podwórek na wrocławskim Ołbinie, jeszcze tylko przez tydzień zapraszać będzie do delektowania się sztuką. Finisaż wystawy „Odgłosy z Krzaka” Spółdzielni Krzak w Złotym Kiosku w czwartek 29 kwietnia.

Wrocław. Ostatni tydzień wystawy "Odgłosy z Krzaka" w Złotym Kiosku na ołbińskim podwórku. Finisaż 29 kwietniaWrocław. Ostatni tydzień wystawy "Odgłosy z Krzaka" w Złotym Kiosku na ołbińskim podwórku. Finisaż 29 kwietniaŹródło: Facebook.com, fot: Jerzy Wypych
d4m23qo
d4m23qo

Mikrogaleria zniknie na jakiś czas. Pojedzie do Lublina. Kolejna akcja związana będzie z tamtejszym Otwartym Studiem Antyfaszystowskim w Galerii Labirynt. Za kilka tygodni znów powróci do Wrocławia, by prezentować co miesiąc nowe dzieła sztuki, dostosowane do tej maleńkiej, niezwykle oryginalnej przestrzeni.

Tak właśnie się działo w ostatnim roku na Ołbinie. W kiosku o wymiarach 2,5 × 2,5 × 2,5 metra, zaprojektowanym przez jugosłowiańskiego architekta Sašę Mächtiga jako futurystyczna forma nazwana modelem K67, pomalowanym na złoto, prezentowane były mikrowystawy.

Przestrzeń pozwala na zaproszenie do zwiedzania ekspozycji tylko jednej osobie. To okazja do indywidualnego obcowania ze sztuką i samotne jej przeżywanie.

O tym, kto może zaprezentować swoją twórczość w kiosku, decyduje rekomendacja poprzedniego artysty lub artystki. To taki rodzaj sztafety sztuki. Do tej pory Złoty Kiosk gościł sztukę Yuriy Biley, Barbary Gryki, Elżbiety Jabłońskiej, Honoraty Martin i Marianny Grabskiej, Jakuba Danielewicza, Weroniki Zalewskiej. Kiosk uczestniczył także w artystycznej akcji będącej przypomnieniem o niezwykle ważnym wydarzeniu artystycznym Wrocławia sprzed pięciu dekad - odbywającym się w roku 1970 Sympozjum, które uważane jest za początek ogromnego przełomu w polskiej sztuce.

d4m23qo

Obecna jeszcze przez tydzień dwunasta odsłona Złotego Kiosku prezentowała dokonania Spółdzielni Krzak. Grupa stworzyła "Odgłosy z Krzaka": polegały na prowadzeniu ciekawych eksperymentów dźwiękowych. Artyści wsłuchiwali się w odgłosy podwórka, na którym ulokował się kiosk, a potem zamienili złotą budkę w instalację emitującą dźwięk.

Wrocław. Złoty Kiosk opuszcza Ołbin. Tylko na chwilę. Pojedzie do Lublina, by wspierać artystyczne działania pacyfistyczne

Teraz Złoty Kiosk będzie wspierał działania kolektywu RUCH, który chce propagować pacyfistyczne idee w ramach Roku Antyfaszystowskiego. Najnowszą wystawę w Lublinie przygotowuje Weronika Wysocka.

Tymczasem wystawa, która pozostanie we Wrocławiu jeszcze do przyszłego czwartku będzie uroczyście pożegnana podczas finisażu. Trwać on będzie na ołbińskim podwórku 29 kwietnia od 18 do 21. Zarówno z uwagi na pandemię, jak i warunki, jakie ma do zaoferowania Złoty Kiosk, organizatorzy zapraszają widzów pojedynczo lub w bardzo nielicznych grupach.

Odsłony Złotego Kiosku są możliwe dzięki zbiórkom na portalu Patronite. Galeria została założona przez Rewizję Grupę Projektową. Nad przedsięwzięciem czuwa Magdalena Kreis i Yuriy Biley.Wrocław. Złoty Kiosk opuszcza Ołbin. Tylko na chwilę

Woda wylewa się rękawami i butami. Janusz Kołodizej opowiedział o nietypowym treningu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4m23qo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m23qo