Trwa ładowanie...

Wrocław. W mieście powstanie jeden z największych systemów retencyjnych w Europie. Wmurowano kamień węgielny pod inwestycję

W Porcie Południowym przy ul. Długiej we Wrocławiu powstaną cztery zbiorniki retencyjne, których pojemność wyniesie 60 tys. metrów sześciennych. W ten sposób powstanie jeden z największych systemów retencyjnych w Europie.

Share
Wrocław. W mieście powstanie jeden z największych systemów retencyjnych w Europie. Wmurowano kamień węgielny pod inwestycjęWrocław. W mieście powstanie jeden z największych systemów retencyjnych w Europie. Wmurowano kamień węgielny pod inwestycjęŹródło: UM Wrocław
d3zlinz

Zmiany klimatyczne są widoczne gołym okiem i miasto Wrocław chce się odpowiednio do nich przygotować. Dlatego też MPWiK Wrocław przystąpiło do realizacji nowego zadania. Przy ul. Długiej 67 w Porcie Południowym powstaną cztery zbiorniki retencyjne. Każdy z nich będzie mia 15 tys. metrów sześciennych pojemności i 15 m wysokości.

W Porcie Południowym powstanie także przepompownia ścieków oraz sieć rurociągów i komór technicznych.

Wrocław. W mieście powstanie jeden z największych systemów retencyjnych w Europie. Wmurowano kamień węgielny pod inwestycję

- Zmiany klimatu są nieuchronne. Budowa zbiorników retencyjnych ma ogromne znaczenie nie tylko dla przyszłości naszego miasta i jego mieszkańców, ale też dla środowiska naturalnego. Dzięki nim będzie ono chronione w przypadku długotrwałych i intensywnych opadów deszczu. To druga, po Warszawie, największa tego typu instalacja w naszym kraju - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Ponowne zamrożenie gospodarki? Balcerowicz: nie zachęcam

Sutryk wziął udział w uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego pod kolejny etap budowy zbiorników retencyjnych. Gdy prace dobiegną końca, możliwe będzie retencjonowanie ścieków nadmiarowych, czyli tych powstających wskutek ulewnych deszczów, które następnie będą przesyłane do Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków "Janówek" w okresie jej mniejszego obciążenia.

d3zlinz

- Naszym największym wyzwaniem jest obecnie zagospodarowanie wód opadowych. Dzięki powstającym zbiornikom przelew burzowy będzie w mniejszym stopniu zasilany ściekami z pogody deszczowej, co jednocześnie zapewni większą dbałość o środowisko naturalne i czystość rzeki Odry - mówi Witold Ziomek, prezes MPWiK Wrocław.

- Dziennie oczyszczamy ok. 130 tys. metrów sześciennych ścieków. Pojemność tych zbiorników to zatem prawie połowa ścieków, które wrocławianie produkują w ciągu jednej doby - dodaje Ziomek.

Część prac budowlanych w Porcie Południowym rozpoczęła się w marcu 2020 roku. Planowany termin ukończenia budowy zbiorników to koniec 2021 roku. To część projektu "Docelowe rozwiązanie gospodarki ściekowej dla miasta Wrocławia – Faza I", dla którego MPWiK otrzymało dofinansowanie z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Wartość zadania to 77,8 mln zł, a wartość całego projektu - 160 mln zł. Dofinansowanie dla projektu wyniesie blisko 64 proc. wartości netto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3zlinz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zlinz