Trwa ładowanie...
d1tqxg2

Wrocław. Urodziny profesora Miodka. Słodkie życzenia

Najsłynniejszy wrocławski językoznawca i ekspert od poprawności językowej, profesor Jan Miodek w niedzielę 7 czerwca obchodzi 74 urodziny. Każdy może złożyć mu życzenia. Czy profesor odpowie ”dzięki”?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oficjalna strona wrocławskich krasnali. Profesor Jan Miodek
Oficjalna strona wrocławskich krasnali. Profesor Jan Miodek (Materiały prasowe, Fot: materiały prasowe)
d1tqxg2

Cóż by się działo z naszym językiem, gdyby nie nasi strażnicy polszczyzny, tacy jak profesor Miodek? Czy chamskiej hołoty byłoby jeszcze więcej? A może, gdyby nie tolerancja prawdziwego autorytetu od ojczystej mowy, zatrzymalibyśmy się w miejscu, nie dopuszczając do mówionego języka wielu słów, które wskazują na nasz rozwój, historyczne zmiany, postęp?

Kto miał szczęście zasiąść w uczelnianej ławie na wykładach profesora lub stanąć z Jubilatem twarzą w twarz na egzaminach na polonistyce na wydziale filologicznym wrocławskiej uczelni, wie, że to człowiek - serce. Jego żar we wskazywaniu właściwych form języka zna cała Polska.

Profesor uczył i nadal uczy kolejne pokolenia Polaków, jak mówić i pisać poprawnie. Nauka często idzie w las, co widać w sieciowym świecie, ale profesor nigdy nie strofuje, nie potępia, nie ściga językowych oprawców. Przeciwnie, namawia do poprawności i z tolerancją patrzy na rozwój języka.

d1tqxg2

Profesor od języka. Miodek na serce

”Nie ulega wątpliwości, że wśród wielu znamion polszczyzny po roku 1989 szczególne miejsce zajmuje uderzająca wyrazistość i ekspansywność języka najmłodszych generacji” - czytamy w profesorskim wykładzie dla rady Języka Polskiego. ”Stwierdzam, że stale rośnie liczba pytań odnoszących się do najrozmaitszych zjawisk leksykalno-morfologicznych języka młodzieżowego, że coraz większa liczba starszych użytkowników polszczyzny po prostu nie wie, co znaczą takie pochodzące z niego słowa, jak na przykład lol, banglać, bauns, flow, herka, plonk, wtopa czy zmulant. Trudno nie skonstatować, że już dawno - albo i w ogóle jeszcze - nie było w dziejach polszczyzny okresu z tak silnie się zaznaczającymi międzypokoleniowymi różnicami zachowań komunikacyjnych”.

Profesor zauważa też ostre cięcia w języku: siema, dozo, spoko, w porzo, wroc, impra, bro, zbok, bulwers, spontan, fryz, haluny. I komentuje: ”Nawet najbardziej oficjalna rozmowa także się z reguły kończy rażącą potocznością formułą dobra, dzięki”.

Język przerabiają młodzi użytkownicy

Nie jest zadowolony także z przekleństw wciskających się do języka i powoli sankcjonowanych, na dodatek - nad czym ubolewa - rzekomo wspieranych przez autorytety językowe, w tym również jego nazwiskiem, jednak przekonuje, że język podlega procesom, a jego zmiany są znakiem czasu.

d1tqxg2

Wybory prezydenckie 2020. Wróblewski: Jarosław Kaczyński zaszkodził kampanii Andrzeja Dudy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1tqxg2

Podziel się opinią

Share
d1tqxg2
d1tqxg2