Trwa ładowanie...
d2513z8

Wrocław. Uniwersytet ma nowego rektora

Po raz pierwszy w historii naukowej placówki elektorzy wybierający rektora wrocławskiej uczelni zasiedli nie w Auli Leopoldyna a na trybunie stadionu. To było konieczne, bo można było zachować wszystkie środki ostrożności, żeby wybory były bezpieczne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowo wybrany rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Przemysław Wiszniewski przemawia na stadionie do elektrów
Nowo wybrany rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Przemysław Wiszniewski przemawia na stadionie do elektrów (Materiały prasowe)
d2513z8

To było historyczne wydarzenie. Elektorzy uniwersyteccy zebrali się na jednej z trybun Stadionu Wrocław, żeby wybrać nowego szefa. Udało się im już w pierwszym głosowaniu - nowym rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego został profesor Przemysław Wiszniewski z wydziału Nauk historycznych i pedagogicznych.

Utrzymanie odpowiedniego dystansu, z uwagi na obostrzenia wynikające z epidemii koronawirusa, podczas uroczystości wyborów zmusiło władze uczelni do wynajęcia stadionu.

230 elektorów wchodziło do sportowego obiektu czterema wejściami. Na trybunie zasiedli co kilkanaście foteli. Przemówienia czterech kandydatów można było wygodnie obejrzeć i wysłuchać dzięki wyświetleniu przemawiających na wielkich telebimach. Urna, do której elektorzy wrzucali swoje głosy, miała charakter mobilny.

d2513z8

Jedna z pracownic szła z urną między rzędami krzeseł i zbierała głosy elektów

Materiały prasowe

Aula Leopoldyna od lat 90. była miejscem wyborów każdego rektora. Zawsze także uroczystości towarzyszyła podniosła oprawa, wymagająca tradycyjnych rektorskich gronostajów i biretów. Pierwszy raz w dziejach Uniwersytetu Wrocławskiego jednak miejscem wyboru był piłkarski obiekt.

Stadion świadkiem wyjątkowych wyborów

Nowy rektor, wybrany spośród czterech kandydatów, przedstawił swoją wizję działania uczelni. Pragnie zmienić strukturę placówki, liczy także na rozwój projektów badawczych. Chce stawiać na nowoczesne badania i zapowiada wprowadzenie najwyższej jakości dydaktyki.

d2513z8

Dotychczasowy rektor, profesor Adam Jezierski, będzie swoje obowiązki wykonywać do sierpnia. Rektor-elekt wybrany został na czteroletnią kadencję. Od 2016 roku pełnił funkcję dziekana wydziału nauk historycznych i pedagogicznych. W 2015 roku otrzymał tytuł profesora za dorobek z zakresu przemian społecznych późnego średniowiecza i okresu nowożytnego.

Czytaj też: Otwarcie szkół. Wrocław otwiera 80 placówek. Nowe zasady dla uczniów i rodziców

Zobacz wideo: Włodzimierz Czarzasty o pedofilii w Kościele. "Wysadzę to w kosmos"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2513z8

Podziel się opinią

Share

d2513z8

d2513z8