Trwa ładowanie...

Wrocław. Uniwersytet ma nowego rektora

Po raz pierwszy w historii naukowej placówki elektorzy wybierający rektora wrocławskiej uczelni zasiedli nie w Auli Leopoldyna a na trybunie stadionu. To było konieczne, bo można było zachować wszystkie środki ostrożności, żeby wybory były bezpieczne.

Share
Wrocław. Uniwersytet ma nowego rektoraŹródło: Materiały prasowe
d60cwiy

To było historyczne wydarzenie. Elektorzy uniwersyteccy zebrali się na jednej z trybun Stadionu Wrocław, żeby wybrać nowego szefa. Udało się im już w pierwszym głosowaniu - nowym rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego został profesor Przemysław Wiszniewski z wydziału Nauk historycznych i pedagogicznych.

Utrzymanie odpowiedniego dystansu, z uwagi na obostrzenia wynikające z epidemii koronawirusa, podczas uroczystości wyborów zmusiło władze uczelni do wynajęcia stadionu.

230 elektorów wchodziło do sportowego obiektu czterema wejściami. Na trybunie zasiedli co kilkanaście foteli. Przemówienia czterech kandydatów można było wygodnie obejrzeć i wysłuchać dzięki wyświetleniu przemawiających na wielkich telebimach. Urna, do której elektorzy wrzucali swoje głosy, miała charakter mobilny.

Jedna z pracownic szła z urną między rzędami krzeseł i zbierała głosy elektów

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Magdalena Marcula

Aula Leopoldyna od lat 90. była miejscem wyborów każdego rektora. Zawsze także uroczystości towarzyszyła podniosła oprawa, wymagająca tradycyjnych rektorskich gronostajów i biretów. Pierwszy raz w dziejach Uniwersytetu Wrocławskiego jednak miejscem wyboru był piłkarski obiekt.

Stadion świadkiem wyjątkowych wyborów

#

Nowy rektor, wybrany spośród czterech kandydatów, przedstawił swoją wizję działania uczelni. Pragnie zmienić strukturę placówki, liczy także na rozwój projektów badawczych. Chce stawiać na nowoczesne badania i zapowiada wprowadzenie najwyższej jakości dydaktyki.

d60cwiy

Dotychczasowy rektor, profesor Adam Jezierski, będzie swoje obowiązki wykonywać do sierpnia. Rektor-elekt wybrany został na czteroletnią kadencję. Od 2016 roku pełnił funkcję dziekana wydziału nauk historycznych i pedagogicznych. W 2015 roku otrzymał tytuł profesora za dorobek z zakresu przemian społecznych późnego średniowiecza i okresu nowożytnego.

Zobacz wideo: Włodzimierz Czarzasty o pedofilii w Kościele. "Wysadzę to w kosmos"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d60cwiy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d60cwiy
d60cwiy