Trwa ładowanie...

Wrocław: sztuczna inteligencja w Muzeum Narodowym

W Muzeum Narodowym wprowadzono nowatorską aplikację, wykorzystującą sztuczną inteligencję IBM Watson Assistant. Zwiedzający mogą liczyć na interakcję z obrazem "Raj" Michaela Willmanna.

Wrocław: sztuczna inteligencja w Muzeum NarodowymŹródło: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
d1cpdoa
d1cpdoa

Innowacyjna aplikacja w Muzeum Narodowym

Pawilon Czterech Kopuł, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu prezentuje wystawę czasową zatytułowaną "Willmann. Opus magnum". W ramach wystawy po raz pierwszy w Polsce wykorzystano aplikację CoArt, która działa na bazie sztucznej inteligencji IBM Watson Assistant i publicznej chmury IBM Cloud. Zwiedzający otrzymują smartfon oraz zestaw słuchawkowy, dzięki aplikacji mogą zadawać pytania dotyczące obrazu i natychmiast otrzymują odpowiedzi w języku polskim.

Pierwsza tego typu aplikacja w Polsce

Muzeum Narodowe we Wrocławiu jest jednym z pierwszych obiektów na całym świecie, w którym wprowadzono aplikację CoArt. Organizacja całego projektu trwała ponad rok, pracowali przy nim nie tylko programiści IBM, ale również specjaliści z zakresu historii sztuki oraz wykładowcy i studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Aplikacja CoArt przeszła kilkumiesięczne testy zanim przedstawiono ją zwiedzającym.
IBM Watson Assistant jest sztuczną inteligencją i może się uczyć - każdy dialog rozwija system coraz bardziej i może on odpowiadać na coraz więcej pytań. Wystawa "Willmann. Opus magnum" odbywa się w Pawilonie Czterech Kopuł, a obraz "Raj" to jeden z niemal 100 eksponatów, które wypożyczono z kościołów, klasztorów oraz kolekcji muzealnych. Wystawę można podziwiać w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej do 26 kwietnia 2020.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Najnowszy sondaż prezydencki. Andrzej Duda ma poważnego konkurenta

d1cpdoa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cpdoa