Trwa ładowanie...

Wrocław. Światowa sensacja w zoo. Dzioborożce palawańskie tylko tu chcą się rozmnażać

To już czwarty przypadek, gdy rodzina dzioborożców palawańskch doczekała się potomstwa w Polsce. W żadnym innym ogrodzie zoologicznym na świecie nie udało się, by ten azjatycki ptak z gatunku wpisanego na światową czerwoną listę najbardziej zagrożonych wyginięciem zdołał z powodzeniem wysiedzieć jaja.

Wrocław. Światowa sensacja w zoo. Dzioborożce palawańskie tylko tu chcą się rozmnażaćWrocław. Światowa sensacja w zoo. Dzioborożce palawańskie tylko tu chcą się rozmnażać
d3m8f4q
d3m8f4q

Na 12 osobników tego gatunku, żyjących w pięciu ogrodach zoologicznych na świecie, aż 8 przyszło na świat we Wrocławiu. To znaczy, że nasza placówka znacząco przyczynia się do ochrony dzioborożców palawańskich.

W pierwszych dniach sierpnia samica dzioborożca wyprowadziła z budki lęgowej aż trzy pisklęta. To wspaniały widok - trzy takie ptaki więcej na świecie, to odrobinę większa szansa na ocalenie ginącego gatunku.

Teraz z naszych doświadczeń skorzystać zamierzają partnerzy z Azji południowo-wschodniej, którzy chcą ratować dwa rodzaje dzioborożców - palawańskie oraz ich jeszcze rzadszych krewniaków z wysp Sulu, których i u nas fachowcy będą starali się rozmnażać.

Wrocław. Światowa sensacja w zoo. Dzioborożce palawańskie tylko tu chcą się rozmnażać

Dzioborożce mają bardzo ciekawy rytuał, związany z kluciem i odchowywaniem młodych. Samica skazuje się na odosobnienie wraz z małymi w gnieździe - ”zamurowuje się” sama lub robi to usłużny małżonek. Zostaje tylko mały otwór, a nakarmienie tą drogą swojej rodziny jest od tego momentu obowiązkiem samca.

d3m8f4q

Wie on jednak, że w ten sposób cała gromada jest bezpieczna. Pokrywa ulepiona z zebranych przez ptaki owoców zakrywa wejście do dziupli aż do momentu, kiedy z jajek wyklują się pisklęta i podrosną znacznie, doganiając rozmiarami matkę.

Obecnie w zoo we Wrocławiu trwa remont ptaszarni, więc rodzice i trzy maluchy przebywają na zapleczu, ale już jesienią będzie je można zobaczyć w nowych, podwójnych wolierach w otwartym pawilonie dla ptaków egzotycznych.

Zobacz przy okazji: "Eksperci'' ścinali drzewo. Oto przykład, jak tego nie robić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3m8f4q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m8f4q