Trwa ładowanie...
d4bd0e6

Wrocław. Stowarzyszenie Wratislaviae Amici. Pomóż kierowcom wehikułu czasu

To dzięki ich pasji możesz czasem zobaczyć, jak sto, pięćdziesiąt lub dziesięć lat temu wyglądała twoja ulica. Przez lata tworzyli potężne archiwum historii miasta, z którego korzystać może każdy. Teraz grupa pasjonatów potrzebuje wsparcia fanów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stowarzyszenie Wratislaviae Amici. Pasjonaci historii zabierają w podróż wehikułem czasu
Stowarzyszenie Wratislaviae Amici. Pasjonaci historii zabierają w podróż wehikułem czasu (Facebook.com)
d4bd0e6

- Zaczęło się na początku XXI wieku od kilkunastu przedwojennych fotografii starego Wrocławia, które zostały udostępnione w formie wirtualnych albumów na prostej stronie internetowej, którą stworzył Piotr Herba, wówczas student informatyki. Fotografie pochodziły z różnych źródeł, najczęściej były podsyłane przez fanów. To był prosty serwis, bez żadnych znanych nam dziś funkcji przeglądania czy dodawania własnych materiałów - wspomina Maciej Mituła, prezes zarządu Stowarzyszenia Wratislaviae Amici.

Było to czas, kiedy moda na poszukiwanie wiedzy o historii miasta, zainteresowanie przeszłością miejsc, w których się żyje, lokalna tożsamość zaczynały dopiero kiełkować. Szczególnie na Dolnym Śląsku, regionie o skomplikowanej przeszłości.

- Sympatyków tej strony było coraz więcej, rodziły się dyskusje i wymiana myśli, a potem postanowiliśmy się spotkać w realu. Niektórzy zbierali przedwojenne pocztówki, chcieli je eksponować. Powstała myśl, by stworzyć coś dużego, taki album, otwartą przestrzeń, w której każdy mógłby zaprezentować swoje zbiory i współtworzyć serwis - opowiada Maciej. - Błądziliśmy trochę we mgle, a jednocześnie uczyliśmy się nowego medium - były setki pomysłów, na których wprowadzenie nie mieliśmy możliwości. Jednocześnie wraz z rosnącą popularnością pojawiało się coraz więcej nowych wyzwań.

Stowarzyszenie Wratislaviae Amici gromadzi wspomnienia i zabiera w podróż w czasie. Wrocław na starej przedwojennej pocztówce polska-org.pl
Stowarzyszenie Wratislaviae Amici gromadzi wspomnienia i zabiera w podróż w czasie. Wrocław na starej przedwojennej pocztówce (polska-org.pl)

Dzięki internetowym dyskusjom i spotkaniom w realu powstała strona internetowa z prawdziwego zdarzenia. Na początku poświęcona była tylko Wrocławiowi, ale po roku zaczęła rozlewać się na cały Dolny Śląsk. Od ponad dwóch lat obejmuje już całą Polskę i Kresy Wschodnie.

d4bd0e6

Wrocław. Stowarzyszenie Wratislaviae Amici. Budzi się ciekawość przeszłości miejsc

Współtwórca portalu wspomina, że przez pierwsze lata serwis często zmieniał serwery. Z każdym miesiącem strona obrastała w społeczność, nieustannie było wszystkiego za mało, a niedoskonałość serwerów była niekomfortowa. - A jednocześnie przeżywaliśmy wielki boom, nasz pomysł zaczął być niezwykle popularny, wiele osób interesowało się naszym dokonaniem. Użytkowników przybywało, ale łącza nie wytrzymywały. Potrzebowaliśmy dobrego i stabilnego miejsca - opowiada Maciej Mituła.

Po czterech latach funkcjonowania strony, dzięki pomocy użytkowników i przychylności dyrekcji PZL Hydral pasjonaci mogli korzystać z maszyny i domeny wrocławskiego zakładu. To właśnie dlatego ta potoczna nazwa serwisu - hydral - do dziś funkcjonuje wśród wielu internautów. Potem, na równi z nazwą wratislaviaeamici, funkcjonować zaczęła nazwa dolny-slask.org.pl. Teraz strona przeszła gruntowną modernizację i została przeniesiona na profesjonalne serwery. Tak w skrócie powstał serwis polska-org.pl.

- Bardzo często osoby skupione wokół naszej strony interesują się nie tylko historią swoich małych ojczyzn, ale również innych części kraju. Wynika to z faktu, że wielu z nas ma swoje korzenie z różnych stron. Niektórzy przeprowadzili się na drugi koniec Polski z wyboru, inni są już drugim czy trzecim pokoleniem, które przeglądając albumy dziadków czy rodziców, odnalazło stare zdjęcia i opublikowało u nas na stronie - tłumaczy Maciej Mituła.

Wrocław.Wratislaviae Amici. Podróż wehikułem czasu bywa czasem magiczna polska-org.pl
Wrocław.Wratislaviae Amici. Podróż wehikułem czasu bywa czasem magiczna (polska-org.pl)

I opowiada, że często pojawiają się zdjęcia, których nikt nie jest w stanie rozpoznać. Ostatnio jeden z użytkowników pokazał fotografię podpisaną "Breslau", przedstawiającą żołnierzy i ciekawy budynek w tle. - To było imponujące, bo w kilkanaście minut ktoś rozpoznał to miejsce. Okazało się, że nie jest to Wrocław, lecz miasteczko na Podlasiu.

d4bd0e6

Wielu internautów, skupionych wokół polska-org.pl, potrafi rozpoznać nawet takie miejsca, które nie przetrwały w całości dramatu wojny - posługują się zdjęciami lotniczymi, planami budynków. To benedyktyńska robota, wymaga i talentu, i cierpliwości.

Wrocław. Wratislaviae Amici gromadzą wspomnienia ważne i te drobne, które tworzą mapę naszej przeszłości. Kto pamięta smak tych rurek z placu Grunwaldzkiego? polska-org.pl
Wrocław. Wratislaviae Amici gromadzą wspomnienia ważne i te drobne, które tworzą mapę naszej przeszłości. Kto pamięta smak tych rurek z placu Grunwaldzkiego? (polska-org.pl)

Wrocław. Wratislaviae Amici. Zbierają wspomnienia, tworzą bank pamięci

- Użytkownicy bez przerwy uzupełniają naszą bazę danych, dodają komentarze, własne wspomnienia czy opisy miejsc i wydarzeń. A wartość ma każdy komentarz, nawet gdy ktoś napisze "tutaj chodziłem do szkoły" - to buduje konstrukcję emocji, czyni z nas wspólnotę. Jesteśmy cenieni za to, że staliśmy się miejscem, które gromadzi ludzkie wspomnienia - podsumowuje prezes zarządu Wratislaviae Amici. - Przez blisko 20 lat powstało potężne archiwum społeczne - to nie tylko obrazy miejsc, to także kadry z pamięci wielu osób. Dziś na portalu jest ponad 1 300 000 zdjęć, które dziennie ogląda i komentuje dziesięć tysięcy osób. Każdego dnia przybywa nam około 300 fotografii. I chyba to nie koniec naszego zadania - dodaje.

d4bd0e6

Twórcy polska-org wiedzą, że ich praca jest doceniana, bo oprócz pasjonatów korzysta z niej wielu naukowców, architektów, kulturoznawców. Współpracują z wydawnictwami i muzeami. Działają w formule non profit, a utrzymują się dzięki składkom. Teraz potrzebują wsparcia fanów, by strona mogła nadal działać szybko i bezawaryjnie, a baza fotografii rozrastać się.

Statek pod piaskiem. Erozja odsłoniła 200-letni wrak

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4bd0e6

Podziel się opinią

Share
d4bd0e6
d4bd0e6