Trwa ładowanie...

Wrocław: Poród w czasie epidemii koronawirusa

Ciężki okres dla przyszłych mam – poród w okresie panowania koronawirusa martwi wiele ciężarnych kobiet. Sprawdź, jak funkcjonują porodówki i o czym należy pamiętać podczas porodu!

Share
Wrocław: Poród w czasie epidemii koronawirusaŹródło: 123RF
d60cwiy

Koronawirus we Wrocławiu: jak wygląda poród?

To ciężki okres dla przyszłych mam – kobiety przed porodem przeżywają mnóstwo stresów związanych z rozwiązaniem i opieką nad dzieckiem, obecnie do tego dochodzą również obawy przed koronawirusem. Wiele ciężarnych zastanawia się, jak w realiach epidemii działają oddziały położnicze i czy nie ma ryzyka zarażenia się COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Polskim Towarzystwem Ginekologów i Położników opracowało nowe zasady dotyczące porodów. Jakie zmiany wprowadzono na dolnośląskich porodówkach dla bezpieczeństwa rodzących?

 • Wprowadzono całkowity zakaz odwiedzin,
 • Nie ma możliwości porodów rodzinnych,
 • Przyjmowanym kobietom sprawdza się temperaturę,
 • Lekarz przeprowadza wywiad nt. możliwości zarażenia wirusem,
 • Na niektórych oddziałach nie ma możliwości doniesienia rzeczy.
d60cwiy

Obecnie w samym Wrocławiu niezmiennie działają cztery porodówki. W stolicy Dolnego Śląska działa również specjalna placówka dedykowana wyłącznie kobietom z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. W ostatnim czasie przybyło również mam, które zdecydowały się urodzić poza miastem, w takich miejscowościach jak Oława, czy Trzebnica. Jak funkcjonują oddziały położnicze i jakie są ich stopnie referencyjności (przeznaczenia dla kobiet) we Wrocławiu i okolicy?

 • Uniwersytecki Szpital Kliniczny (oddziały: Borowska i Chałubińskiego) - 3 stopień referencyjności Oddział położniczy działa normalnie, bez możliwości porodów rodzinnych i odwiedzin. Ostatnio łóżka coraz bardziej się zapełniają. Rzeczy, których pacjentka nie ma przy sobie można bez przeszkód dowieźć.
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego - 3 stopień referencyjności Szpital przy Kamieńskiego przyjmuje również osoby podejrzane o zarażenie koronawirusem lub ze stwierdzonym COVID-19. Specjalna strefa znajduje się w innym budynku, nie ma zagrożenia, że kobiety chore będą miały styczność ze zdrowymi. Niezmiennie szpital wykonuje porody w wodzie, jednak bez towarzystwa osoby z zewnątrz.
 • Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza - 3 stopień referencyjności Ciężarne bez objawów chorobowych zgłaszają się w normalnym trybie. W tej placówce nie ma jednak możliwości dostarczenia rzeczy w późniejszym czasie, więc kobiety muszą zabrać ze sobą wszystko, co będzie potrzebne przy wyjściu ze szpitala, także fotelik.
 • Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy - 1 stopień referencyjności Oddział położniczy w Oleśnicy działa w normalnym trybie. Cała placówka została niedawno zamknięta z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 u jednej z pielęgniarek, jednak badania nie potwierdziły choroby. Przyjęcia kobiet odbywają się bez zmian.
 • Zespół Opieki Zdrowotnej w Oławie - 1 stopień referencyjności Na porodówce kobiety przyjmowane są bez zmian, lekarze odbierają porody naturalne i przeprowadzają cesarskie cięcia. Część niezbędnych rzeczy będzie można później dostarczyć, w placówce są wolne miejsca.
 • Szpital im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy - 1 stopień referencyjności Oddział położniczy działa normalnie, lekarze odbierają porody naturalne i przeprowadzają cesarskie cięcia. Porodówka w szpitalu świętej Jadwigi w Trzebnicy jest niewielka, ale zespół zapewnia, że każdej przyszłej mamie zapewni opiekę i pomoc.
d60cwiy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d60cwiy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d60cwiy
d60cwiy