Trwa ładowanie...

Wrocław: pokonała koronawirusa – teraz odda krew

Kobieta, która wyzdrowiała po zarażeniu koronawirusem odda krew. To pierwszy ozdrowieniec na Dolnym Śląsku zakwalifikowany do oddania osocza dla innych chorych.

Share
Wrocław: pokonała koronawirusa – teraz odda krewŹródło: Getty Images
d1gz90b

Kobieta wyleczona z COVID-19 odda krew

Kobieta, która została wyleczona z koronawirusa jako pierwsza mieszkanka Dolnego Śląska odda krew. Osocze od tak zwanych "ozdrowieńców" zawiera przeciwciała, które mogą być pomocne w leczeniu innych chorych na COVID-19 poprzez eliminację wirusa z organizmu. Regionalne Centrum Krwiodawstwa we Wrocławiu pobierze krew od pacjentki w piątek, 24 kwietnia.

Stacje krwiodawstwa w całej Polsce apelują do osób, które przeszły zakażenie koronawirusem o zgłaszanie się telefonicznie. Każdy ozdrowieniec może pomóc trzem chorym osobom, cały proces trwa 30-40 minut, w trakcie pobierana krew jest rozdzielana na osocze oraz pozostałe elementy, które z powrotem trafiają do żyły.

"Pobierane jest około 600 ml, z tego oddzielamy trzy porcje co oznacza, że dla trzech potencjalnych pacjentów COVID-19 mamy przygotowane osocze od ozdrowieńca, czyli osocze z przeciwciałami, które będą walczyć z koronawirusem" – podsumowała Małgorzata Szymczyk-Nużka, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

d1gz90b

Leczenie osoczem z krwi ozdrowieńców to na ten moment terapia leczenia koronawirusa, która daje najlepsze efekty. Krew wyleczonych pacjentów zawiera immunoglobiny, czyli białka rozpoznające konkretne patogeny i zwalczające je.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d1gz90b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gz90b