Trwa ładowanie...

Wrocław. Parkowanie utrapieniem mieszkańców. Niech prezydent coś z tym zrobi

O porządek z autami zaparkowanymi w podwórkach, zastawiającymi drogę pożarową i, a także mieszkańcom zabierające wspólną przestrzeń, przeznaczoną tylko dla nich, apeluje do prezydenta miasta Wrocławskie Forum Osiedlowe. Przesłane w poniedziałek do ratusza pismo zwraca uwagę na to, że problem z parkowaniem to jedna z największych bolączek z życia wrocławskich podwórek.

Wrocławskie Forum Osiedlowe zwróciło się do prezydenta Jacka Sutryka o uporządkowanie spraw parkowania we wnętrzach podwórkowychWrocławskie Forum Osiedlowe zwróciło się do prezydenta Jacka Sutryka o uporządkowanie spraw parkowania we wnętrzach podwórkowychŹródło: Facebook
d22cbz5
d22cbz5

Autorom nie chodzi o jednak o "własne" pojazdy. List jest apelem o uporządkowanie sprawy podwórkowych wnętrz położonych blisko centrum. Bo zastawiane są przez samochody kierowców, którzy idą do pracy gdzieś w położonych blisko Rynku instytucji, a za wszelką cenę chcą uniknąć opłat parkingowych.

"W wielu miejscach stają się one regularnymi parkingami dla przyjezdnych. Niszczona jest zieleń i chodniki, zastawione zostają ścieżki i urządzenia zabawowe, przy wzmożonym ruchu nawet na podwórku nie można czuć się bezpiecznie. A przecież tereny te powinny służyć głównie zaspokajaniu potrzeb mieszkańców okalających je budynków" - napisali autorzy listu.

Dodali też, że zauważają troskę o stan podwórek, ale radość z tych rewitalizacji przysłania wyobraźnia. Bo - po pierwsze - remonty często są niemożliwe do przeprowadzenia albo utrudnione, bo ktoś zostawia samochód, nie bacząc na to, że zatarasuje drogę służbom porządkowym lub pracownikom prowadzącym prace rewitalizacyjne. A po drugie, bo okazuje się, że szybko te odnowione i zazielenione przestrzenie zostaną "rozjechane". Przez przybyszy.

List zawiera też sugestię, jak powinno się uporządkować tę sprawę. Nie chodzi o postawienie słupków zagradzających wjazd. Trzeba wydać certyfikaty wszystkim uprawnionym do wjazdu, czyli osobom zameldowanym lub posiadającym tytuł do lokalu pod konkretnym adresem, w tym również do sąsiadujących lokali użytkowych.

d22cbz5

Wrocław. Parkowanie utrapieniem mieszkańców. Niech prezydent coś z tym zrobi

"Nie wyważamy otwartych drzwi: proponujemy, aby skorzystać z doświadczeń warszawskich. Tam od przeszło dwóch lat wprowadzany jest program, którego głównym założeniem jest umożliwienie wjazdu na podwórko jedynie jego mieszkańcom i lokalnym przedsiębiorcom" - napisali przedstawiciele Wrocławskiego Forum Osiedlowego.

"Warszawski system" to - wprowadzony na wielu osiedlach - sposób na "obcych". Wjazd mają tylko osoby, które posiadają bezpłatną kartę, wydaną przed administrację i aktywującą bramki zastawiające wjazd. WFO chce, by miasto wprowadziło systemowe rozwiązanie i pomogło w ich zmaterializowaniu zarządcom poszczególnych rejonów.

Pomysł znalazł tylu zwolenników, co wrogów, komentujących inicjatywę w mediach społecznościowych. Bo sprawa parkowania, "swoich" i "ich" aut oraz praw do podwórka nie jest łatwą przestrzenią dyskusji.

Nieprzychylny sondaż dla Zbigniewa Ziobry. Sebastian Kaleta komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d22cbz5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22cbz5