Trwa ładowanie...

Wrocław. Ostatni rok wysokich dopłat na wymianę pieców. Przypomni o tym specjalny tramwaj

Wrocław bez smogu to priorytet władz miasta, które realizują największy w Polsce program wsparcia mieszkańców w wymianie źródeł ogrzewania. To ostatni rok z maksymalnym dofinansowaniem z programu KAWKA plus. Mieszkańcom przypomni o tym specjalny tramwaj.

Share
Wrocław. Ostatni rok wysokich dopłat na wymianę pieców. Przypomni o tym specjalny tramwajWrocław. Ostatni rok wysokich dopłat na wymianę pieców. Przypomni o tym specjalny tramwajŹródło: UM Wrocław
d60cwiy

Na ulicach Wrocławia pojawią się tramwaje i autobusy z logo Zmień Piec, przypominające o konieczności wymiany pieca. Miasto stara się też docierać do mieszkańców bezpośrednio.

Zarządcy pukają do drzwi mieszkańców. Miasto wysyła też spersonalizowane listy do najemców komunalnych, w których można znaleźć nie tylko informację o miejskim wsparciu, ale też numery telefonów do pracowników, którzy pomogą w formalnościach.

Wrocław. Ostatni rok wysokich dopłat na wymianę pieców. Przypomni o tym specjalny tramwaj

Rok temu, gdy miasto rozpoczynało akcję Zmień Piec, do wymiany były piece w 18 tys. lokali, te najgorsze - pozaklasowe, I i II klasy. - Poprawa jakości powietrza we Wrocławiu to nasza wspólna sprawa. Dajemy mieszkańcom najlepszy w Polsce program wsparcia w wymianie pieców, pomoc naszych pracowników, ulgi w czynszu i dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Ale też przypominamy, że od 2024 roku palenie w piecach najgorszej jakości będzie karane, zgodnie z Uchwałą Antysmogową - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Ryszard Kalisz krytykuje system programu szczepień na COVID-19

W 2020 roku miasto zlikwidowało 1800 pieców (w ramach KAWKI plus - 1400 palenisk, 400 pieców wymieniono w komunalnych kamienicach). Pozostało 16 200 pieców.

d60cwiy

- Nasz cel to przyłączenie do sieci 115 budynków komunalnych, likwidacja 1400 pieców w zasobie komunalnym. Zakładamy, że do KAWKI wpłynie 2 tys. wniosków (tysiąc od najemców komunalnych, tysiąc od prywatnych). W sumie w 2021 z mapy miasta powinno zniknąć 3,5 tys. kopciuchów - podkreśla Rafał Guzowski, pełnomocnik Prezydenta Wrocławia ds. wymiany źródeł ogrzewania.

Wrocław. Zmień piec - ostatni rok wysokich dofinansowań

Na stronie zmienpiec.pl, w zakładce najemca komunalny, mieszkańcy mogą znaleźć mapę podłączeń. Wystarczy wpisać tam adres i sprawdzić, który budynek zostanie przyłączony do sieci.

- Przeszkoliliśmy 50 firm instalacyjnych, które wymieniają ogrzewanie, biorąc na siebie rozliczenie z programem KAWKA plus i wymianę bez wkładu własnego. W tym roku przeszkolimy kolejne firmy. Nabór wniosków do KAWKi jest w trybie ciągłym od jesieni ub. roku i to się sprawdza bo wnioski od mieszkańców wpływają przez całą zimę. Pamiętajmy, że czas na realizację umowy może wynieść nawet pół roku - mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Dla mieszkańców Wrocławia uruchomiono także specjalną infolinię, dyżurująca od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8 do 18. Przeznaczona jest dla wszystkich osób zainteresowanych wymianą ogrzewania i otrzymania wsparcia finansowego na ten cel.

d60cwiy

Każdy kto złoży kompletny wniosek do 31.12.2021 otrzyma maksymalne dofinansowanie. Potem wsparcie od miasta będzie mniejsze:

  • 2021 rok - do 15 000 zł
  • 2022 rok - do 12 000 zł
  • 2023 rok - do 10 000 zł
  • 2024 rok - do 8 000 zł

Przy założeniu, że w tym roku wpłynie do KAWKI plus 2 tys. wniosków - koszt szacunkowy programu to 30 mln zł. Miasto zapowiada, że zrealizuje wszystkie, kompletne wnioski, które wpłyną w terminie.

d60cwiy

Przyłączenie do sieci ciepłowniczej 115 budynków komunalnych to koszt 50 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d60cwiy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d60cwiy
d60cwiy