Trwa ładowanie...
d40xd1i

Wrocław: Nowe pociągi Kolei Dolnośląskich coraz bliżej

Koleje Dolnośląskie coraz bliżej uzupełnienia taboru nowymi pociągami. Przewoźnik chce pozyskać 6 hybrydowych i 5 elektrycznych jednostek pociągowych. Oferty w przetargu złożyły dwie firmy – PESA Bydgoszcz oraz NEWAG.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W przetargu na nowe pociągi hybrydowe i elektryczne dla Kolei Dolnośląskich zgłosiły się 2 firmy - PESA i NEWAG. (Koleje Dolnośląskie)
d40xd1i

Nowe pociągi dla Kolei Dolnośląskich

Dostawą elektrycznych pociągów dla Kolei Dolnośląskich są zainteresowane dwie firmy, które zgłosiły swoje oferty w przetargu. Spółka KD zastrzegła w ogłoszeniu, że planuje przeznaczyć kwotę 123 miliona złotych na zakup pięciu pięcioczłonowych składów elektrycznych oraz w sumie 118 miliona złotych brutto na sześć trójczłonowych pojazdów z dwusystemowym napędem elektryczno-spalinowym. Firma PESA z Bydgoszczy zgłosiła się z ofertą na pociągi w cenie ponad 145 milionów złotych brutto (co daje około 29 milionów złotych za pojazd), a NEWAG przestawił ofertę z ceną 161 milionów złotych brutto (czyli ponad 32 miliony złotych za pojazd). NEWAG to jednocześnie jedyny oferent na pociągi hybrydowe, jego propozycja to 169,7 miliona złotych za sześć pojazdów. Każda z firm zapewnia również pełną obsługę serwisową.

Pierwsze hybrydy mają wyruszyć na dolnośląskie tory po 16 miesiącach, a pociągi elektryczne po 22 miesiącach od momentu podpisania umowy. Spółka Koleje Dolnośląskie już po raz trzeci ogłosiła przetarg na pojazdy hybrydowe i elektryczne. Poprzednie dwie oferty, które pozyskano nie spełniały wymogów przez zbyt wysokie ceny, na co spółki zwyczajnie nie stać. Najnowsze oferty również zawierają ceny wyższe niż założyły Koleje Dolnośląskie, ale spółka zapewnia, że wnikliwie analizuje każdą z nich. Kiedy hybrydy wyjadą już na dolnośląskie tory, będą obsługiwały trasę z Trzebnicy, przez Wrocław, Sobótkę, aż do Świdnicy, obecnie ten odcinek jest remontowany.

d40xd1i

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d40xd1i

Podziel się opinią

Share

d40xd1i

d40xd1i
d40xd1i