Trwa ładowanie...

Wrocław. Nie żyje Teresa Kujawa, legenda wrocławskiej opery

Choreografka, tancerka, pedagog, wzór do naśladowania. Współpracowała ze scenami operowymi w całej Polsce, z Wrocławiem czuła się najmocniej związana. Umarła we wtorek w wieku 93 lat.

Share
Wrocław. Nie żyje Teresa Kujawa, legenda wrocławskiej operyŹródło: Archiwum Teatr Wielki
d2ppc82

Artystka urodzona w 1927 roku w Bydgoszczy, przygodę ze sceną rozpoczęła w Operze Wrocławskiej. Reżyserowała, uczyła tańca i zajmowała się choreografią w Poznaniu, w Polskim Teatrze Tańca, Teatrze Wielki w Łodzi i w Teatrze Wielkim w Warszawie.
W jej dorobku znalazło się wiele znaczących spektakli. Znawcy współczesnej sztuki tanecznej mogli również zapamiętać Teresę Kujawę jako wykonawczynie głównej partii w telewizyjnym balecie”Dom Bernardy Alba” Conrada Drzewieckiego.

- Wypełnione te lata są dużą wartością. To było dla mnie w pracy najważniejsze, miałam to szczęście, miałam to szczęście pracować z wspaniałymi artystami - wspominała trzy lata temu, podczas zorganizowanych uroczystych 90. urodzin.

Taniec był jej miłością, ale również i w tańcu znalazła swoją największą miłość. Mąż, Franciszek Knapik, był jej uczniem i współpracownikiem w wielu scenicznych dokonaniach. Opowiadał, że w tej bliskiej relacji miał podwójnie ciężko, bo musiał być naprawdę dobry w tańcu, żeby ucinać złośliwe komentarze. W pięknej Teresie kochali się wszyscy. Pan Franciszek umarł trzy miesiące temu.

Teresa Kujawa powiedziała kiedyś w wywiadzie, że gdyby była pielęgniarką, czy lekarką, podchodziłaby do swojej pracy z takim samym oddaniem i pasją. Miała po prostu szczęście, że wybrała dobrze.

d2ppc82
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ppc82
d2ppc82