Trwa ładowanie...
d12iouv

Wrocław. Legenda miasta obchodzi 104. urodziny. Stefan Arczyński nadal cieszy wrocławian

Stefan Arczyński to żywa legenda Wrocławia. Słynny fotograf obchodzi dziś swoje 104. urodziny. Jego życiorys śmiało mógłby służyć za świetny scenariusz filmowy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wrocław. Legenda miasta obchodzi 104. urodziny. Stefan Arczyński nadal cieszy wrocławian
Wrocław. Legenda miasta obchodzi 104. urodziny. Stefan Arczyński nadal cieszy wrocławian (Wikimedia Commons)
d12iouv

Stefan Arczyński mieszka we Wrocławiu od 1950 roku. Urodził się w rodzinie wielkopolskich emigrantów w Niemczech, później był szykanowany, wysłany pod Stalingrad, wzięty do niewoli radzieckiej, by wreszcie po 1945 roku osiedlić się w Kamiennej Górze, a pięć lat później w stolicy Dolnego Śląska.

Gdy zmarła jego mama, wszystkie obowiązki rodzicielskie przejął na siebie ojciec, Wiktor Arczyński. Pod jego opieką pozostawało jeszcze rodzeństwo Stefana - brat Tadeusz i siostra Helena.

Wrocław. Legenda miasta obchodzi 104. urodziny. Stefan Arczyński nadal cieszy wrocławian

d12iouv

Stefan Arczyński przez lata zamieszkiwania miasta dzielnie dokumentował jego rozwój i życie. Jego zbiór fotografii jest wręcz olbrzymi. Arczyński przez lata stał się jednym z najważniejszych i najbardziej cenionych obywateli Wrocławia.

ZOBACZ WIDEO: Kontrole kurortów. UOKiK rozprawia się z naciągaczami

Na 100. urodziny fotografik otrzymał od miasta prezent w postaci wystawy “100 na 100”, którą zlokalizowano w Ratuszu. Oglądający mogli podziwiać pracę artysty. A są one wyjątkowe, bo dokumentują historię stolicy Dolnego Śląska, w tym ślady II wojny światowej, porządkowanie i odbudowę miasta czy wznoszenie nowych osiedli.

d12iouv

Arczyński nie stronił także od zdjęć reportażowych, które pozwalają poczuć klimat dawnych lat. Fotografik ma w Muzeum Teatru stałą ekspozycję swoich prac, którym warto się przyjrzeć.

31 lipca artysta kończy 104. lata. Cały zespół WP Wrocław życzy dostojnemu jubilatowi kolejnych wspaniałych lat życia, dziękując za zapisanie się na stałe w kartach historii naszego wspaniałego miasta!

Czytaj także: Koronawirus. Zmiany w MPK Wrocław. Kierowcy i motorniczy będą otwierać drzwi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d12iouv

Podziel się opinią

Share

d12iouv

d12iouv