Trwa ładowanie...

Wrocław. Koronawirus. Kiedy wybory do uczelni? Pandemia pokrzyżowała plany

Koronawirus we Wrocławiu. Pandemia ma wpływ na wiele dziedzin życia. Zamknięcie uniwersytetów sprawiło, że nadal nie wiadomo, kto będzie rządzić uczelniami w nowym roku akademickim.

Share
Wrocław. Koronawirus. Kiedy wybory do uczelni? Pandemia pokrzyżowała planyŹródło: 123RF
d3ufxpm

Pandemia koronawirusa nadeszła w momencie, gdy wrocławskie uczelnie szykowały się do wyborów. W tej chwili ze względu na restrykcje rządu nie tylko zawieszone są zajęcia dydaktyczne. Zalecenia, co do pozostania w domach zaburzyły też procedury wyborcze.

Koronawirus. Wrocław. Kto będzie rządzić uczelniami?

Politechnika Wrocławska zawiesiła proces wyborczy zaraz po ogłoszeniu stanu epidemii w Polsce. Statut uczelni jest bowiem jednoznaczny. Nakazuje przeprowadzenie wyborów do 30 kwietnia.

- Proszę pamiętać, że wybory to nie tylko spotkanie 120 elektorów w jednym miejscu, ale to też są zebrania z kandydatami, to też wcześniej jest wybór elektorów, a nie wszyscy zostali wybrani - wyjaśniła na antenie "Radia Wrocław" Agnieszka Niczewska, rzecznik PWr.

d3ufxpm

Gdyby zaszła taka konieczność, rektor może zwołać nadzwyczajne posiedzenie Senatu, aby ten zadecydował o nowym kalendarzu wyborczym. Taka decyzja jednak nie zapadła.

Koronawirus. Głosowanie drogą elektroniczną?

Koronawirus zmusił inne placówki oświatowe do prowadzenia nauki w trybie online. I to właśnie internet może przyjść z pomocą uczelniom wyższym. Może się okazać, że spotkania z kandydatami i samo głosowanie odbędzie się drogą elektroniczną.

W najtrudniejszej sytuacji znalazł się Uniwersytet Przyrodniczy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, termin wyboru władz rektorskich minął tam 15 marca.

- Na razie obecny rektor, prof. Tadeusz Trziszka wysłał list do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z pytaniem, jak postąpić w tej sytuacji, bo rektor to dla każdej uczelni kluczowa postać - wyjaśniła "Radiu Wrocław" Jolanta Cianciara, rzeczniczka UP.

W komfortowej sytuacji znajduje się z kolei Uniwersytet Ekonomiczny. Tam termin wyboru nowych władz rektorskich mija 15 czerwca. Istnieje zatem cień szansy, że do tego momentu uda się pokonać koronawirusa w Polsce, a wprowadzone restrykcje zostaną cofnięte.

d3ufxpm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ufxpm
d3ufxpm