Trwa ładowanie...

Wrocław. Koronawirus. Bądźmy uczuleni na przemoc domową

To właśnie teraz, w czasie epidemii koronawirusa i obowiązkowego osadzenia wielu rodzin w czterech ścianach, może dochodzić wokół nas do dramatycznych zdarzeń. - Nie pozostawajmy obojętni, reagujmy, pomagajmy - apeluje prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Share
Wrocław. Koronawirus. Bądźmy uczuleni na przemoc domowąŹródło: Centrum Praw Kobiet, fot: CPK
d3zlinz

O niebezpieczeństwie wzrostu przypadków przemocy domowej w czasie epidemii koronawirusa informują specjaliści na całym świecie. W wielu europejskich krajach media donosiły, że w pierwszych tygodniach po ogłoszeniu pandemii alarmowe numery przeznaczone dla ofiar przemocy wybierane były prawie 20 procent częściej niż miesiąc wcześniej.

Problem dotyczy także Polski. Głos w tej sprawie zabrał polski rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Zwrócił się on do Marleny Maląg, szefowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, oraz do gen. insp. dr. Jarosława Szymczyka, komendanta głównego policji, o zaangażowanie w sprawę. – Niezwykle trudne okoliczności, w jakich się obecnie znajdujemy, nie mogą powodować, że osoby zagrożone przemocą domową zostaną pozostawione bez niezbędnego wsparcia – ostrzega Adam Bodnar.

Z petycjami do policji - do komendanta głównego i komendantów wojewódzkich - zwracają się organizacje powołane do obrony ofiar przemocy domowej. Chodzi o to, by policja uruchomiła kanał kontaktowy dla osób znajdujących się w niebezpieczeństwie w czterech ścianach. Teraz ofiary często nie mogą szukać pomocy na komisariatach, często, z uwagi na nieustanną obecność oprawcy, nie mogą też zadzwonić swobodnie i opowiedzieć o problemie.
Centrum Praw Kobiet zaapelowało do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie działań w interesie takich osób, między innymi wdrożenie procedury pozwalającej na zawiadomienie policji mejlem lub uruchomienie kodu alarmowego, pozwalającego na zgłoszenie przemocy domowej tylko za pomocą dwucyfrowego kodu.

d3zlinz

Koronawirus. Nie bądź obojętny na nieszczęścia

#

Przemoc może dotyczyć kobiet lub dzieci. Niemożliwe, by sąsiedzi, również przebywający za ścianą na okrągło, nie usłyszeli czegoś, co powinno zaniepokoić.
- Nie udawajmy, że nic się nie dzieje - apeluje prezydent Wrocławia do mieszkańców miasta. - Zgłaszajmy, interweniujmy, znajdźmy sposób na to, by pomóc i przerwać to pasmo nieprawidłowości.

Jeśli jesteś ofiarą przemocy domowej lub jej świadkiem, zadzwoń:
Numer alarmowy - 112
Centrum Praw Kobiet - 600 070 717
Niebieska Linia - 800 120 002
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę" - 116 111

d3zlinz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zlinz