Trwa ładowanie...
d4bd0e6

Wrocław. Kardynał Gulbinowicz winny. Wyrok Nuncjatury Apostolskiej

Stolica Apostolska wydała sankcje dyscyplinarne wobec kardynała Henryka Gulbinowicza. Nie będzie miał prawa do pochówku w katedrze, nie może reprezentować kościoła podczas spotkań publicznych i celebracji, nie wolno mu używać insygniów biskupich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wrocław. Watykan uznał, że Kardynał Henryk Gulbinowicz będzie objęty zakazami reprezentowania kościoła i używania insygniów biskupich
Wrocław. Watykan uznał, że Kardynał Henryk Gulbinowicz będzie objęty zakazami reprezentowania kościoła i używania insygniów biskupich (Archidiecezja Wrocławska)
d4bd0e6

Po przeprowadzonym dochodzeniu w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem emerytowanego kardynała i po analizowanie zarzutów dotyczących przeszłości kardynała, podjęte zostały przez Watykan środki dyscyplinarne. Oprócz zakazów, które świadczą o faktycznym usunięciu duchownego z grona oficjalnych reprezentantów kościoła, Nuncjatura zadecydowała też o karze, jaką kardynał będzie musiał zapłacić na rzecz Fundacji Świętego Józefa, powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych z ochronę nieletnich. 97-letni kardynał nie będzie miał również prawa do mszy żałobnej w katedrze.

Zarzuty, jakie padły wobec emerytowanego metropolity wrocławskiego dotyczyły prawdopodobieństwa popełnienia przez niego przestępstwa w 1989 roku. Ofiarą duchownego miał być 15-letni wówczas uczeń Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Swoje oskarżenia ofiara zmaterializowała w zeszłym roku w formie internetowego wpisu, który został wysłany elektroniczną pocztą do kurii. Delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży potraktował przesyłkę poważnie i skontaktował się z nadawcą.

- Po krótkiej wymianie korespondencji ta osoba odmówiła kontaktu z archidiecezją, odmówiła złożenia wyjaśnień a także odmówiła oficjalnego złożenia zawiadomienia w tej sprawie - informował w zeszłym roku ksiądz Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej. Jednak delegat arcybiskupa ds. ochrony dzieci wszczął postępowanie.

d4bd0e6

Wrocław. Kardynał Gulbinowicz winny. Wyrok Nuncjatury Apostolskiej

Kardynał Henryk Gulbinowicz w latach 1976 – 2004 był metropolitą wrocławskim. Cieszył się ogromnym szacunkiem wielu środowisk. W latach 80 ceniony był przez opozycję za udzielanie mocnego wsparcia działalności opozycyjnej. Jego pomocy wrocławska „Solidarność” zawdzięcza ocalenie przez reżimowym państwem finansów związku - 80 milionów złotych, które zostały wypłacone z bankowego konta i przechowane przez kardynała Gulbinowicza. W 1985 roku papież Jan Paweł II mianował go kardynałem.

Budowlanka. Ich kryzys się nie ima

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4bd0e6

Podziel się opinią

Share
d4bd0e6
d4bd0e6