Trwa ładowanie...

Wrocław. Jubileusz DCF-u. 110 lat kina, bilety za 110 groszy

Dolnośląskie Centrum Filmowe, jeden z dwóch wrocławskich kompleksów studyjnych obchodzi swoje święto. Z tej okazji przygotowało wiele atrakcji dla kinomanów.

Wrocław. Jubileusz DCF-u. 110 lat kina, bilety za 110 groszy. 3 września 1910 roku powstał Palast-TheaterWrocław. Jubileusz DCF-u. 110 lat kina, bilety za 110 groszy. 3 września 1910 roku powstał Palast-TheaterŹródło: Fotopolska.eu
d1va1h6
d1va1h6

Poprzednikiem DCF-u było kino Warszawa, podobnie jak współczesna placówka tajemniczo skryte w podwórku pomiędzy placem Kościuszki a ulicą Świerczewskiego, obecnie Piłsudskiego.

Warszawa była jednym z nielicznych budynków kinowych, które przetrwały wojnę, choć to nie ona otworzyła podwoje jako pierwszy powojenny przybytek X Muzy. Pionierskim debiutem kinowym w polskim już Wrocławiu był właśnie Pionier - niewielka salka przy ul. Jedności Narodowej.

Warszawa powstała w miejscu Palast-Theater, kinoteatru otwartego 3 września 1910 roku w Breslau, w kamiennicy kupca Moritza Branissa przy Neue Schweidnitzer Str. 16, nad modną restauracją Palast-Restaurant. Pierwszym właścicielem kina był Franz Thiemer, potem zostało własnością firmy Kammer-Lichtspiele GmbH, a od 1922 do 1945 roku.

Dolnośląskie Centrum Filmowe. Kino było tu zawsze. 110 lat istnienia

Od tamtego czasu obiekt przeszedł wiele metamorfoz, zmieniło się otoczenie, wokół wyrosła Kościuszkowska Dzielnica Mieszkaniowa, która miała realizować ideę warszawskiego MDM-u. Kolejna przemiana czekała Warszawę w czasie, kiedy stała się Dolnośląskim Centrum Filmowym.

d1va1h6

W tym roku DCF, uznając, że warto uczcić wiele lat kultywowania sztuki filmowej w tym samym miejscu, przygotowało dla widzów święto pod hasłem „ Z miłości do kina”. Czwartek będzie więc dniem otwartym kinowej placówki.

Z tej okazji widzów czeka koncert muzyki filmowej, kinowe hity stulecia za symboliczne 110 groszy, spacery filmowe śladami wrocławskich reżyserów i wystawa alternatywnych plakatów filmowych Michała Matoszki z wrocławskiej ASP.

Spacerować będzie można po miejscach związanych z planami filmowymi reżyserów realizujących tutaj swoje dzieła - Stanisławem Lenartowiczem, Sylwestrem Chęcińskim, Waldemarem Krzystkiem, Wiesławem Saniewskim i Patrykiem i Vegą. Przewodnikami spacerów będą Małgorzata Urlich-Kornacka i Bogdan Bernacki. Udział jest bezpłatny.

Wrocław. Jubileusz DCF-u. 110 lat kina, bilety za 110 groszy

Na pokazach filmowych, na które bilet kosztuje tylko 110 groszy, zobaczyć będzie można "Brzdąca” w reżyserii Charlie Chaplina i „Buntownika bez powodu", w reżyserii Nicholasa Ray’a (o 14.30), "Artystę”, reżyserowanego przez Michela Hazanaviciusa (15.00), "Wszystko na sprzedaż" Andrzeja Wajdy i "Ukryte pragnienia" w reżyserii Bernardo Bertolucciego (16.30), "Amatora”, reż. Krzysztof Kieślowski (17.15), ”Wielkie piękno" w reżyserii Paolo Sorrentino (o 20), ”Casablancę” w reżyserii Michaela Curtiza (20.15) oraz "Score - muzyka filmowa" w reżyserii Matta Schradera (20.30)

Spotkanie kanclerz Angeli Merkel i Elona Musk'a. Chcą stworzyć szczepionkę na COVID-19

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1va1h6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1va1h6