Trwa ładowanie...

Wrocław. Festiwal Fotografii. Pasożyt, obrazy strajkujące i kilka refleksji w Złotym Kiosku

Fotografia na nowo - taka idea towarzyszy organizatorom wrocławskiego zdarzenia, odbywającego się w tym roku już po raz dziewiąty. Na TIFF prezentują się międzynarodowi artyści, tworzący fotograficzne prace z pogranicza eksperymentu i mirażu, ale ich wystawom towarzyszą też działania dotykające publicystyki.

Wrocław. Festiwal Fotografii. Pasożyt, obrazy strajkujące i kilka refleksji w Złotym KioskuWrocław. Festiwal Fotografii. Pasożyt, obrazy strajkujące i kilka refleksji w Złotym KioskuŹródło: Facebook.com
d1v9hvc
d1v9hvc

Do takich można zaliczyć akcje podejmowane przez toruńskiego artystę, we Wrocławiu znanego już z wielodniowego happeningu w Galerii Studio przy ulicy Ruskiej w 2010 roku. Jego sztuka zainteresowała wówczas nawet czytelników tabloidów - może z racji pseudonimu, jaki przybrał Arkadiusz Pasożyt, a może z uwagi na ogłoszony przez niego casting na Pasożytnicę.

Formułą działania Pasożyta, zarysowaną w jego manifeście, jest krytyczne podejście do statusu artysty w społeczeństwie. Arek Pasożyt osiedlał się w instytucjach kultury, w parkach, pustostanach. W nich budował swój świat, żyjąc dzięki wsparciu społeczeństwa. Realizował też projekty żywicielskie, pracując z grupami społecznymi określanymi jako "pasożyty społeczne”: bezrobotnymi, bezdomnymi, Romami.

Zmiana polityczna w Polsce sprowokowała go do zabierania głosu na temat społecznych wykluczeń związanych z polityką rządzącej partii. Prowadzi akcję "Obrazy Strajkujące". W Złotym Kiosku - najmniejszej wrocławskiej galerii sztuki o wymiarach 2,5x2,5x2,5 metra, usytuowanej przy ulicy Prusa 37 - Arek Pasożyt przedstawi odsłony swoich jednoosobowych protestów wspierających różne demonstracje odbywające się w Polsce od 2018 roku.

Wrocław. Festiwal Fotografii. Pasożyt, obrazy strajkujące i kilka refleksji w Złotym Kiosku

Od środy artysta rusza na ulice Wrocławia ze swoimi obrazami strajkującymi. Zamierza pojawić się wszędzie tam, gdzie w ostatnim czasie działy się zdarzenia związane z konfliktami społecznymi- pod komendą policji, gdzie odbywała się demonstracja wspierająca Margot, pod Pręgierzem, a także pod kościołem Sw. Michała, gdzie doszło do ataku na wolontariuszy akcji "Zmień piec” - ich hasło zdenerwowało agresywnego analfabetę.

d1v9hvc

Wernisaż artysty zaplanowany jest na 4 września o godzinie 17. Potem wystawę będzie można oglądać w formule obowiązującej w Złotym Kiosku, który co miesiąc organizuje jedno zdarzenie artystyczne, które prezentowane jest na żądanie - kiosk otwiera się dla jednego zwiedzającego, na prośbę wysłaną mailowo lub w wiadomości na FB.

Festiwal TIFF zaprezentuje dwie główne wystawy - Ja, kobieta i Jaskinie. Będą do zobaczenia od 4 września w Galeria Studio przy Ruskiej 46 na IV piętrze. Pierwsza z nich zaprezentuje prace Aliz Veroniki Ács, Krystyny Dul, Alix Marie, Weroniki Perłowskiej, Birthe Piontek. Ta wystawa to historia opowiedziana kobiecym wielogłosem o budowaniu swojej mocy. Natomiast Jaskinie to ekspozycja prac Floriana Amosera, Federico Berardiego, Asgera Carlsena, Łukasza Rusznicy i grupy artystycznej IP Group. Ich fotografie krążą wokół tematów egzystencjalnych.

Jad pszczół leczy raka. Przełomowe odkrycie naukowców

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1v9hvc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v9hvc