Trwa ładowanie...

Wrocław. Bulwar Staromiejski jak prezent. Nowy teren na wrocławskie spacery

Szykuje się nowe, piękne wrocławskie miejsce. Jeszcze dekadę temu nikt by nie przypuszczał, tak potoczyć się może historia budzącego grozę przyszpitalnego ciągu komunikacyjnego z marnym skwerkiem dla pacjentów. Teraz zamieni się w imponujący bulwar w centrum Wrocławia, biegnący wzdłuż fosy i w pobliżu nurtu Odry.

Wrocław. Bulwar Staromiejski. Nowy teren na wrocławskie spacery
Wrocław. Bulwar Staromiejski. Nowy teren na wrocławskie spacery Źródło: i2 Development
d2ndmd0
d2ndmd0

Szpital imienia Babińskiego był nieczynny od 2007 roku. Kilka lat stał pusty i wydawał się być skazany na zagładę, mimo iż składające się na kompleks budynki zapowiadały niezły potencjał architektoniczny. Dopiero w 2012 teren kupiła spółka i2 Development i ruszyły prace remontowe.

Na początek poszła dobra zapowiedź całej inwestycji. W miejsce przyszpitalnej przychodni i recepcji, jednego z dobudowanych po wojnie budynków do starej struktury, pojawił się elegancki biurowiec o formie, która nie zdominowała zabytkowego towarzystwa. Historyczne świadectwo dawnego Wrocławia teraz może być wyeksponowane, cieszyć mieszkańców i zachwycać turystów.

W perspektywie nowego Bulwaru Staromiejskiego, na 2,5-hektarowym terenie znajduje się 14 budynków mieszkalnych, biurowych i usługowych, które w przyszłości zamienią się zapewne w ciąg atrakcyjnych sklepów, restauracji, kawiarni i galerii. Część z nich to odrestaurowane zabytki. Wraz z okalającymi je uliczkami mają stworzyć przestronne miasteczko, w którym będzie można nie tylko mieszkać i pracować, ale też wypoczywać.

Będzie promenada wzdłuż fosy i rzeki, miejsce na plażę miejską i tereny rekreacji. Tam, gdzie kiedyś jeździły karetki z pacjentami, teraz dojazdu samochodem nie będzie. Na szczęście ocalał starodrzew z przyszpitalnego skwerku, do tego dojdą nowe, bogate nasadzenia zieleni.

d2ndmd0

Wrocław. Bulwar Staromiejski jak prezent. Nowy teren na wrocławskie spacery

Historia Bulwaru Staromiejskiego, jak zauważa inwestor na stronie internetowej, jest jedną z największych wartości tego miejsca. Na terenie inwestycji znajdują się zabytkowe obiekty - unikatowy w skali całej Europy Bastion Kleszczowy z odsłoniętą szczeliną przeciwlotniczą z II wojny światowej, baszty dawnego zamku wójtowskiego, czy budynek, który zaprojektował w latach 1935-1936 znany wrocławski architekt Richard Konwiarz. Obiekt ten będzie bramą do bulwaru od strony Podwala.

Łączna długość promenady to niemal kilometr alei wzdłuż Odry, od mostu Sikorskiego do mostu Pomorskiego, także do ulicy. Rzeźniczej i Elektrowni I Wrocław. Dzięki inwestycji zyskujemy też mały kawałeczek historii; podczas prac zrekonstruowany został fragment miejskich murów. Nie każdy fragment tej historycznej zabudowy dawnego Wrocławia miał takie szczęście doczekać się ekspozycji.

Zielone tereny wewnątrz działki i atrakcyjne punkty usługowe, jak oczekują inwestorzy, przyciągnąć mogą mieszkańców okolicy Wrocławia i turystów. Otwarcie Bulwaru Staromiejskiego już za kilka miesięcy.

Money. To się liczy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ndmd0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ndmd0