Trwa ładowanie...

Wrocław. Beza i Borówka na Sawannie. Dwie młode zebry Chapmana już na wybiegu

Dwie pasiaste klacze powiększyły w tym roku stado wrocławskich zebr Chapmana. Mają już imiona i są gotowe zaprzyjaźnić się z gośćmi odwiedzającymi ogród zoologiczny.

Share
Wrocław. Stado wrocławskich zebr Chapmana powiększyło się o dwie nowe młode klacze - Bezę i Borówkę
Wrocław. Stado wrocławskich zebr Chapmana powiększyło się o dwie nowe młode klacze - Bezę i Borówkę
d3uh6n0

Beza i Borówka to reprezentantki podgatunku zebry stepowej. Gatunkową nazwę zawdzięczają Jamesowi Chapmanowi, zoologowi, który dostrzegł szereg różnic pomiędzy poszczególnymi odmianami tych zwierząt. Różnice między gatunkami i podgatunkami są subtelne, ale zauważalne, trzeba mieć więc bystre oko i rozwiązać łamigłówki dotyczące deseni "piżam" zebr. W przypadku zebry Chapmana pasy nie kończą się na tułowiu, czy kolanach, a ciągną się niemal do kopyt i są ułożone poziomo.

Cała gromadka wrocławskich pręgonogich charakteryzuje się tym, że pomiędzy biało-czarnymi pasami mają drobniejsze w kolorze szarym lub brązowym. Jak inne zebry mają czarno-białą grzywę wzdłuż głowy i szyi.

d3uh6n0

We Wrocławiu stadko zebr jest zgrane, składa się z ogiera Korala i samic Bazuki, Bery i Broni. Borówka i Beza, córki dwóch pierwszych dziewczyn, też mają imiona zaczynające się na tę samą literę.

Wrocław. Beza i Borówka na Sawannie. Dwie młode zebry Chapmana już na wybiegu

Są bardzo towarzyskie, spokojne, zrównoważone - żyją zazwyczaj w środowisku naturalnym w dużych grupach i rzadko zdarza im się zirytować na reprezentanta swojej zbiorowości, jak i na inne gatunki zwierząt.

Dobrze będzie więc odwiedzić wrocławskie zoo, by przyjrzeć się prawdziwej sile spokoju. Zebry, choć stanowią krystaliczny symbol afrykańskiego krajobrazu, są gatunkiem zagrożonym. Ich liczna populacja w ogrodach zoologicznych to sposób na ocalenie tych przesympatycznych przedstawicieli fauny dla przyszłości. Głównym zagrożeniem dla nich jest rozwój rolnictwa oraz kłusownictwo.

Tajemnice Silna spod Torunia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3uh6n0

Podziel się opinią

Share
d3uh6n0
d3uh6n0