Trwa ładowanie...

Wrocław. 22 mln z UE na wymianę pieców. Pieniądze czekają

Prawie 22 mln złotych z Unii Europejskiej na wymianę pieców we Wrocławiu. Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia i Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego podpisali promesę na przekazanie środków Gminie Wrocław.

Share
Wrocław. 22 mln z UE na wymianę pieców. Pieniądze czekająWrocław. 22 mln z UE na wymianę pieców. Pieniądze czekająŹródło: Materiały prasowe
d3r7z9h

Wrocław może liczyć na prawie 22 mln zł z Unii Europejskiej na wymianę pieców. Projekt dofinansowany jest ze środków RPO w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT WrOF). To kolejny etap tej współpracy. W sumie stolica Dolnego Śląska otrzyma 27,5 mln złotych unijnego wsparcia.

Wrocław. 22 mln z UE na wymianę pieców. Pieniądze czekają

Łącznie dofinansowaniem w ramach ZIT objęto 134 gminne budynki mieszkalne. Realizacja obejmuje 1258 mieszkań i likwidację w nich 1645 pieców. Projekt przyniesie wymierne efekty dla środowiska, ograniczenie emisji pyłu Pm10 o 11,39 Mg/rok.

- Miasto angażuje gigantyczne środki na poprawę jakości powietrza we Wrocławiu, to nasz priorytet. Do końca 2024 roku przeznaczymy 330 mln złotych na działania związane z likwidacją pieców - mówił podczas podpisania promesy Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Papież z głazem śmieszy i przeraża. Mocny komentarz księdza

- To kolejne wsparcie, które pomoże w walce o czyste powietrze na Dolnym Śląsku. Zależy nam na skutecznym ograniczeniu emisji zanieczyszczeń. Modernizacja systemów grzewczych to ważny element tych działań - dodawał Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

d3r7z9h

Wrocław. Mieszkańcy chętnie wymieniają piece

To co bardzo cieszy - wrocławianie zdają sobie sprawę z wyzwania. Magistrat odnotował wzrost o 10 proc. liczby przyjętych wniosków do Programu KAWKA plus (czyli miejskiego programu dopłat do wymiany pieców) - mimo pandemii, w tym roku już ponad 1100 wniosków wpłynęło do Wydziału Środowiska a kilkaset kolejnych jest procedowanych w ZZK - potem trafią formalnie do statystyk.

W tym roku do wydania w programach Kawka miasto Wrocław miało 15 mln złotych i prawie cała ta kwota została już rozdysponowana, ale dla nikogo nie zabraknie pieniędzy. Magistrat nie kończy bowiem naboru do KAWKI. Ze względu na wzrost liczby wniosków i zainteresowania mieszkańców uruchomiono nabór wniosków w trybie ciągłym.

Prowadzona jest też aktywna kampania na terenie miasta. Rozwieszane są plakaty, wręczane są ulotki na klatkach schodowych, przeszkoleni wolontariusze pukają do drzwi mieszkańców, pojawiły się też mobilne punkty informacyjne i stałe miejsca, gdzie mieszkańcy mogą zasięgnąć rady. Do dyspozycji mieszkańców są doradcy energetyczni.

To najlepszy moment na wymianę starego pieca. Im szybciej, tym kwota dofinansowania jest wyższa. Teraz w programie KAWKA Plus na wymianę pieca mieszkańcy mogą otrzymać 15 000 zł i 5000 zł z programu Termo KAWKA na wymianę drewnianych okien. Miasto oferuje dopłaty do rachunków za ogrzewanie, nawet do 4000 zł, bezpośrednio na konto firmy dostarczającej ciepło, zwolnienia przez 2 lata z czynszu dla najemców lokali komunalnych, potem ulga 50 proc. w opłatach czynszowych przez kolejne 3 lata.

d3r7z9h

Miasto Wrocław wspiera mieszkańców na każdym etapie procesu wymiany pieca - asystenci Zmień Piec, pracownicy BOKów i COMów, doradcy energetyczni - pomagają przejść przez całą procedurę.

Wrocław. Statystyki dotyczące tempa wymiany pieców w zasobie komunalnym:

  • Rok 2020 - łącznie 35 budynków, 311 lokali, ok.400 pieców zostanie wymienionych.
  • Rok 2021 - realizacja 126 budynków, ok.1200 mieszkań.
  • Liczba zlikwidowanych palenisk w latach 2014-2019- 8130 szt.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3r7z9h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r7z9h